Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po raz trzeci próbowano sprzedać dawny areszt. Bezskutecznie

Dawny areszt śledczy dla kobiet w Ostródzie

Starostwu Powiatowemu w Ostródzie nie udało się znaleźć kupca na dawny areszt śledczy dla kobiet, którego cena wywoławcza wynosiła 1,4 mln zł. Nikt nie wpłacił wadium i nie przystąpił do przetargu – podało w czwartek starostwo.

Była to trzecia próba zbycia nieruchomości z kompleksem zabudowań po byłym areszcie. W czwartek odbył się przetarg ustny nieograniczony, cena wywoławcza wynosiła 1,4 mln zł. Nikt nie wpłacił wymaganego wadium w wyznaczonym terminie i nie przystąpił do przetargu.

Poprzednie dwa przetargi, które przeprowadzono w sierpniu i listopadzie ubiegłego roku, również zakończyły się wynikiem negatywnym. Początkowo cena wywoławcza gruntów z dziewięcioma budynkami o łącznej powierzchni użytkowej około 1,6 tys. m kw sięgała ponad 1,6 mln zł. Wadium wpłaciła jedna osoba, która jednak nie zaoferowała ceny wyższej od wywoławczej. Za drugim razem cenę wywoławczą obniżono do 1,4 mln zł. Wadium wpłaciły wówczas dwie osoby, ale nikt nie przystąpił do przetargu.

Władze powiatu liczyły, że znajdą się chętni, ponieważ budynek jest położony w pobliżu ostródzkiego bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej części miasta. Według samorządowców warto tam stworzyć np. hostel, a możliwość przenocowania w murach dawnego więzieniu mogłaby być atrakcyjną ofertą dla turystów.

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcję więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, co miało służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej stoją puste. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w areszt, przetarg
Będzie nowy sprzęt na budowę przekopu Mierzei Wiślanej

Urząd Morski w Gdyni zamawia pogłębiarkę ssąco-refulującą, która będzie pracowała na Zalewie Wiślanym. Obecnie trwa jeszcze przetarg mający wyłonić dostawcę sprzętu. Dopiero po jego zamknięciu poznamy...

Zamknij
RadioOlsztynTV