Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po kilkudziesięciu latach z lasu zniknie składowisko odpadów

Fot. RDLP w Olsztynie

Na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki rozpoczęły się prace likwidowania nielegalnego wysypiska śmieci. Składowisko odpadów powstało w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecnie jest to teren rezerwatu, a także obszar Natura 2000.

Porzucane przez wiele lat w zagłębieniach terenu odpady z czasem zaczęły być pochłaniane przez las, jednak większość z nich rozkładałaby się jeszcze przez setki i tysiące lat. Grubość warstwy waha się od 40 cm do nawet 350 cm. W masie przeważają odpady komunalne i budowlane, są tam także niebezpieczne odpady budowlane, opony i azbest. Powierzchnię śmietniska oszacowano na 2600 m2. Koszt wydobycia i utylizacji śmieci wg oceny ekspertów to ponad 1,2 mln zł.
Nadleśnictwo Nowe Ramuki szukało pieniędzy na uporządkowanie terenu. Pozyskano je z ochrony środowiska, Lasów Państwowych i funduszy unijnych.

W okolicy nielegalnego wysypiska w rezerwacie zostały umieszczone tablice informacyjne

Zakończenie prac planowane jest 15 sierpnia tego roku.

Posłuchaj relacji Beaty Gajlewskiej

Fot. RDLP w Olsztynie

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci, składowisko odpadów
Ktoś wyrzucił górę śmieci do lasu. Leśnicy szukają sprawcy

Policyjni wodniacy wspólnie ze strażnikami leśnymi zlikwidowali pod Ruszajnami dzikie wysypisko śmieci. Teraz "śmieciarzy" szukają leśnicy. O wysypisku śmieci służby powiadomili świadkowie - mówi Andrzej Jurkun...

Zamknij
RadioOlsztynTV