Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Sarnacki: Do 26 września poznamy wszystkich kandydatów w wyborach samorządowych

Fot. A. Podbielska

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 16 września powinniśmy znać już wszystkie listy kandydatów na radnych, dziesięć dni później poznamy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – informował w Porannych pytaniach Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Premier Mateusz Morawiecki podał datę wyborów samorządowych. Do urn pójdziemy 21 października. Nie znamy jeszcze nazwisk konkretnych kandydatów. Aktualnie jest czas na rejestrowanie komitetów wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w skali kraju mamy zarejestrowane trzy komitety: Partii Razem, koalicji Platforma Obywatelska-Nowoczesna oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy w Olsztynie zgłosiły się już lokalne komitety do komisarza wyborczego?

Tak. Jednak na początku zgłosiło się tylko kilka komitetów, obecnie mamy dwa zarejestrowane. Ostateczny termin zgłoszeń to 27 sierpnia, dlatego przyszły tydzień będzie bardzo pracowity. Cztery lata temu mieliśmy około 300 komitetów wyborczych. W tegorocznych wyborach ta liczba może być podobna. Komisarz zastanawia się jeszcze, czy w sobotę nie będziemy mieć dodatkowego dyżuru. Niedługo otrzymamy komunikat w tej sprawie

-podkreślał Piotr Sarnacki.

Dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW wyjaśnił również, kiedy poznamy konkretnych kandydatów na burmistrzów, radnych, wójtów i prezydentów:

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 16 września powinniśmy znać już wszystkie listy kandydatów na radnych, dziesięć dni później poznamy kandydatów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W tym roku nastąpi istotna zmiana, jeśli chodzi o Obwodowe Komisje Wyborcze. Wcześniej to ona sprawdzała, czy wybory są przeprowadzane uczciwie, a później liczyła oddane głosy. Teraz będą dwie Komisje: jedna zajmująca się nadzorem, druga – liczeniem głosów. Czy wystarczy rąk do pracy?

Jest to wielki znak zapytania. Oprócz tego, że teraz wyróżnimy dwie Komisje, to dodatkowo będą one liczniejsze. Najpierw musimy poczekać na rejestrację komitetów, później możemy myśleć, co dalej

-zaznaczał dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW .

W skali kraju problemem jest brak urzędników wyborczych. – W naszym regionie brakuje tylko jednego urzędnika, na miasto Gołdap. W pozostałych jednostkach mamy już komplet – wyjaśnił Piotr Sarnacki i dodał:

Podstawowe zadania urzędnika wyborczego będą związane z Obwodową Komisją Wyborczą, czyli nadzorowaniem i przyjmowaniem kandydatów. Będzie on koordynatorem tych działań. Urzędnik zajmie się także szkoleniem członków obwodowych komisji.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Sarnackim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Państwowa Komisja Wyborcza, wybory samorządowe, Krajowe Biuro Wyborcze
Znamy termin wyborów samorządowych. Pierwsza tura – w niedzielę 21 października, druga – 4 listopada

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wybory samorządowe odbędą się 21 października. Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV