Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy termin wyborów samorządowych. Pierwsza tura – w niedzielę 21 października, druga – 4 listopada

Lokal referendalny. Fot. Łukasz Węglewski

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wybory samorządowe odbędą się 21 października. Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

Od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza.

W wyborach samorządowych w Polsce uprawnieni do głosowania wybierają swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ponadto mieszkańcy Warszawy oddają również głosy na kandydatów w wyborach do rad dzielnic.

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowe przepisy wprowadziły też między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

Lokal wyborczy. Fot. Łukasz Węglewski

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, wybory samorządowe, uwaga
Radosław Nojman: Dialog z obywatelami jest bezcenną wartością. Zdeklarowanych przeciwników PiS ciężko będzie do nas przekonać

Spotkania z cyklu "Polska jest wielka" pomogą Prawu i Sprawiedliwości przygotować programy regionalne przed wyborami samorządowymi - mówił goszczący w Porannych pytaniach Radosław Nojman - sekretarz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV