Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Pionierska operacja wszczepienia sztucznej zastawki w Olsztynie
Pionierska operacja kardiologiczna odbyła się w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie. Po raz pierwszy w regionie, dwóm pacjentom wszczepiono sztuczne zastawki aortalne TAVI – przez skórę, bez konieczności zabiegu kardiochirurgicznego. Klasyczna operacja u osób w podeszłym wieku i z licznymi obciążeniami byłaby zbyt ryzykowna.
– TAVI to metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, wszczepiać protezę w miejsce chorej zastawki – wyjaśniał dr hab. n. med. Adam Kern, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. Do zabiegu używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm.
Za pomocą odpowiedniego systemu wprowadzana jest ona przez tętnicę udową bez konieczności otwierania klatki piersiowej, a serce podczas zabiegu cały czas pracuje. Jak mówił dr Kern, taki zabieg jest znacznie mniej obciążający dla pacjenta i może być jedynym ratunkiem dla osób, które z powodu zaawansowanego wieku i chorób współistniejących nie mogą być operowane w klasyczny sposób.
Pionierskie zabiegi wykonali kardiolodzy inwazyjni: prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie, dr hab. n. med. Adam Kern; kardiochirurdzy: lek. Grzegorz Szapiel i lek. Marek Pietroczuk oraz anestezjolog Piotr Żurek.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Pierwsza operacja przy użyciu robota DaVinci w szpitalu wojewódzkim. "To top światowej chirurgii"
- Pierwszy miesiąc działania robota DaVinci. "Ma ogromne znaczenie dla pacjenta"
- Kłopoty kadrowe w ełckich szpitalach. Wstrzymano przyjęcia pacjentów
- Czy powrócą choroby z przeszłości? "Utraciliśmy populacyjną odporność"