Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna domaga się kary dla prezesa Nawackiego

Maciej Nawacki fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Pełnomocnik Pawła Juszczyszyna złożył w olsztyńskim sądzie rejonowym wniosek o egzekucję decyzji sądu w Bydgoszczy, który nakazał natychmiastowe przywrócenie sędziego do orzekania. Za odmowę wykonania tej decyzji domaga się 15 tys. zł grzywny dla prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego.

W poniedziałek zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy, argumentując to decyzją sądu w Bydgoszczy. Prezes Nawacki nie zgodził się jednak na dopuszczenie go do orzekania.

Sędzia Maciej Nawacki uważa, że tej w sprawie istnieje spór kompetencyjny, który powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Jak powiedział Radiu Olsztyn, został postawiony w sytuacji dwóch sprzecznych orzeczeń:

Liczyłem się z tego rodzaju ewentualnością. Wiadome jest, że tego rodzaju sytuacja nie powinna dotyczyć żadnego urzędnika publicznego w Polsce. Nie mam wyboru, jeżeli chodzi o sposób wykonania i nie mam podstaw do decydowania, które orzeczenie mam wykonać, a którego mam zaprzestać wykonywania. W tej sytuacji jakiekolwiek wnioski, przymuszenia, próby itd. nie zmieniają mojego postępowania w tym zakresie, bo moje postępowanie opiera się na literze prawa.

00:00 / 00:00

Pełnomocnik Pawła Juszczyszyna prof. Michał Romanowski powiedział, że prezes Nawacki „złośliwie i uporczywie łamie prawa pracownicze sędziego, co jest zagrożone odpowiedzialnością karną”. Zapowiedział, że jeśli będzie trzeba, będą składane kolejne wnioski o nałożenie grzywny na prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego.

Paweł Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN po tym, jak rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Autor: K. Kantor/PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejne ognisko ptasiej grypy w województwie warmińsko-mazurskim. Sytuacja jest gorsza niż w ubiegłym roku

Służby weterynaryjne zlokalizowały 13. ognisko ptasiej grypy w regionie od początku  roku. To łącznie już ponad 3 razy więcej ognisk tej choroby na Warmii i Mazurach,...

Zamknij
RadioOlsztynTV