Pastor budujący mosty przyjaźni
Bohaterem audycji Małe Ojczyzny jest pastor Fryderyk Tegler – szef stowarzyszenia „FreundeMazurs”. Ta niemiecka organizacja od lat zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur.
Fryderyk Tegler urodził się 21 sierpnia 1941 r. w Warpunach koło Mrągowa na Mazurach. Ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W kwietniu 1973 r. został duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Mazurskiej. Rok później ukazała się jego praca magisterska o Gizewiuszu. Dla ks. Fryderyka Teglera parafia w Rynie była pierwszą i ostatnią placówką w pracy kościelnej na Mazurach.
W sierpniu 1975 r. władze kościelne podjęły uchwałę, żeby „w związku z wyjazdem na pobyt stały za granicę skreślić ks. Fryderyka Teglera – na jego własną prośbę – z listy duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego”.
Od tamtej pory Fryderyk Tegler mieszka w Niemczech. Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku organizował opiekę dla późnych przesiedleńców z Polski, Rosji i Rumunii. Pod hasłem „Dawne zobaczyć, nowe odkryć i budować mosty przyjaźni”, kilkanaście razy pastor organizował wyjazdy studyjne z Niemiec na Mazury. W każdej grupie było po 44 uczestników. Zawsze ich trasa wiodła ku rodzinnym stronom duchownego – do Mrągowa i Rynu.
Od kilkudziesięciu lat pastor Fryderyk Tegler prowadzi działalność charytatywną na rzecz Mrągowa. Za tę działalność i współpracę z lokalnym samorządem uhonorowany został m.in. tytułem honorowego obywatela Mrągowa.
Posłuchaj audycji przygotowanej przez Krzysztofa Kaszubskiego