Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paragraf 22

Kadr z filmu Paragraf 22

„Paragraf 22” był moją ukochaną powieścią wieku młodzieńczego, zapewne matura 78′ to był moment największej fascynacji powieścią Josepha Hellera, to był właśnie ten moment kiedy po raz pierwszy spotkałem się z bohaterami Paragrafu.

Wtedy myślałem, że jest to moja powieść wszechczasów, poznaliśmy Yossariana, Dunbara, Majora Majora Majora Majora, Orra, MacWatta, Milo Minderbindera i innych niezwykłych amerykańskich pilotów walczących we Włoszech z Niemcami w czasie II Wojny Światowej. Powieść Hellera zrobiła na mnie niezwykłe wrażenie, zwłaszcza, że tekst powieści genialnie przetłumaczył, znakomity tłumacz Lech Jęczmyk. Paragraf obok: „Rzeźni numer 5”, „Cienkiej Czerwonej Linii”, „Stąd do wieczności” czy „Buszującego w zbożu”, stał się dla nas nastolatków z czasów późnego PRL-u lekturą kultową, absolutnie obowiązkową, o tych książkach godzinami się gadało, sprzeczało i marzyło o…chyba o Ameryce.

Od tamtych czasów wiele się zmieniło, marzeń jakby mniej, a Ameryka też jakaś inna. Powieści zostały i pojawiły się filmy w 1970 roku. Mike Nichols zekranizował Paragraf z Alanem Arkinem w roli Yossariana i wieloma innymi ówczesnymi gwiazdami amerykańskiego kina. W moim przypadku wyjątkowo istotne było to, że w jednej z głównych ról pojawił się Art Garfunkel, połowa słynnego folk – rockowego duetu Simon and Garfunkel, Art zgrał Natelyego. Film Nicholsa gdy do nas dotarł, przypominam był to PRL, zrobił na nas odpowiednie wrażenie, wtedy wszystko z Ameryki było rewelacyjne. Gdy parę dni temu ponownie sięgnąłem ten antyczny już Paragraf, to było zdecydowanie inaczej, solidnie wynudziłem się w czasie projekcji.

Proszę Państwa Amerykanie ponownie zekranizowali powieść Hellera i powstał telewizyjny serial, jak to fachowo się mówi serial premium – bo krótki i zamknięty jako całość. Serial oczywiście obejrzałem i  … jest świetnie, kapitalne, jestem zachwycony. Wielka literatura mimo upływu lat zawsze się obroni, nowi młodzi aktorzy w roli Yossariana – Chrtistopher Abbott (serial Dziewczyny) – znakomity, narracja bez zarzutu, produkcja – najwyższy poziom, jednym z producentów jest George Clooney.

Wymowa filmu i powieści jak zawsze: antywojenna, ukazująca absurdy i wynaturzenia każdej wojny, niestety ciągle aktualna i dramaturgicznie przerażająca. Wojny ciągle gdzieś się toczą i ciągle są podstawowym narzędziem do walki o pokój. Zachęcam do lektury Paragrafu i do spokojnego, na luzie oglądania serialu. Zapewniam, że warto, to świetna lektura i znakomite telewizyjne kino.

 

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

  • Świat Wayne’a 2Świat Wayne’a 2 Proszę Państwa, zgodnie z umową tego lata wspominamy filmy muzyczne lub związane z […]
  • Kevin Spacey – rozczarowanieKevin Spacey – rozczarowanie A to się porobiło, jeden z naszych ulubionych aktorów Kevin Spacey, okazał się być […]
  • „To nie był mój Bond…”„To nie był mój Bond…” Zmarł pierwszy i najważniejszy Bond - Sean Connery James Bond. To nie był mój […]
  • Pan T.Pan T. "Pan T." to względnie nowy polski film fabularny, ubiegłoroczny, wyreżyserowany […]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sterylizacja i kastracja zwierząt

W kolejnej audycji "Cztery łapy" zajęliśmy się tematem sterylizacji i kastracji zwierząt. Są to przede wszystkim zabiegi profilaktyczne, ale także ograniczają bezdomność zwierząt. Naszym gościem była...

Zamknij
RadioOlsztynTV