Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Państwowa Komisja Wyborcza wylosuje numery list
We wtorek zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
Losowanie odbędzie się o godzinie 17.30 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej. Przydzielony w ten sposób numer przyjmą listy danego komitetu nie tylko w wyborach do sejmików, ale także w wyborach do rad powiatów i rad gmin.
Jak przekazała PKW, w losowaniu weźmie udział 6 komitetów: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica, Komitet Wyborczy Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”.
Numery list komitetów, które nie mają zasięgu ogólnopolskiego, będą losowane w kolejnych dniach lokalnie przez komisarzy wyborczych.
Łącznie w całym kraju wybierzemy ponad 46,5 tysiąca radnych gmin, miast, powiatów i województw. Do tego 1 467 wójtów, 903 burmistrzów i 107 prezydentów miast.
To, ile otrzymamy kart i ile postawimy krzyżyków, zależy od miejsca naszego zamieszkania.
Jeżeli mieszkamy w mieście małym, do 100 tysięcy mieszkańców, małej gminie, postawimy 4 krzyżyki. Zaznaczymy, kogo chcemy wybrać na wójta lub burmistrza, drugi krzyżyk postawimy na liście z nazwiskami kandydatów do rady gminy, trzeci – na karcie nazwiskami kandydatów do rady powiatu, a na czwartej karcie wybierzemy kandydata do sejmiku województwa
– mówiła radca prawny Aleksandra Kobuz-Drężek z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.
Inaczej będzie to wyglądać w miastach powiatowych. Tu oddamy tylko trzy głosy, wybierając radnych miejskich, wojewódzkich i prezydenta miasta.
Głosować mogą obywatele polscy, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat. Nie mogą natomiast głosować osoby, które zostały pozbawione praw publicznych, praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu lub są ubezwłasnowolnione
– dodała Aleksandra Kobuz-Drężek.
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga – tam gdzie okaże się to konieczne – 21 kwietnia.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: PAP / I. Malewska
Redakcja: K. Ośko