Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pandemia nie przeszkodziła w zakładaniu firm. Zaskakujący wynik badania branż, które zanotowały wyraźny wzrost

Fot. fotolia.pl

Na Warmii i Mazurach przybyło firm – i to pomimo pandemii. Jak podał Urząd Statystyczny w Olsztynie, rok 2020 przyniósł wzrost liczby przedsiębiorstw zarejestrowanych w regionie.

Liczba podmiotów w rejestrze REGON w województwie warmińsko-mazurskim na koniec roku wynosiła prawie 136,5 tysiąca. To o 3,4 procent więcej, niż na koniec roku 2019. Spośród nich 130,5 tysiąca to firmy, pozostałe to stowarzyszenia i fundacje. Liczba samych firm wzrosła o 3,5 tysiąca w porównaniu z końcówką roku 2019. Za ten wzrost odpowiadają w dużej mierze nowo zakładane jednoosobowe działalności gospodarcze – ale nie tylko. Według osób analizujących sytuację na rynku pracy nie widać negatywnego zjawiska, które występowało w czasie poprzednich kryzysów gospodarczych, a które polegało na wypychaniu etatowych pracowników na samozatrudnienie.

Takich sygnałów nie mamy. Zaś w branżach takich, jak produkcja czy handel pracownicy są wręcz pożądani i poszukiwani

– mówi Wojciech Kowalski z zarządu regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ „Solidarność”.

Oprócz firm jednoosobowych, przybyło też przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników oraz firm zatrudniających od 50 do 1000 pracowników. Największą chęć zakładania nowych firm widać było latem.

Najwyższe wzrosty, jeśli chodzi o podmioty nowo zarejestrowane, to są miesiące czerwiec i lipiec

– informuje Małgorzata Wilczopolska z Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

Największy wzrost nastąpił w przypadku firm zajmujących się zaopatrywaniem w energię, ale – co ciekawe – wyraźnie, bo o niemal 9 procent, zwiększyła się liczba firm w sferze zakwaterowanie i gastronomia – i to pomimo problemów, jakie te branże przeżywają w związku z pandemicznymi obostrzeniami. Eksperci podejrzewają, że może to mieć m.in. związek z Brexitem.

Znam osobiście sytuacje, gdy ludzie wyjechali z Warmii i Mazur, teraz wrócili i szukają pomysłu, co robić. W Wielkiej Brytanii restauracje pozamykały się, a wielu naszych rodaków pracowało tam właśnie w gastronomii. Oczywiście to jest teraz szukanie nowych nisz – tradycyjne restauracje ze stolikami pozamykały się, natomiast otworzyło się pole dla restauracji tzw. fast-foodowych, na wynos

– komentuje Rafał Laskowski z Konfederacji Lewiatan.

O ponad 7 procent wzrosła na Warmii i Mazurach liczba firm działających w sekcji informacja i komunikacja – to najprawdopodobniej efekt przejścia na naukę i pracę zdalną. O ponad 8,5 procent zwiększyła się liczba przedsiębiorstw działających w budownictwie – tu przyczyną może być boom budowlany, widoczny w ubiegłym roku w całej Polsce przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym.

Posłuchaj komentarzy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w firmy, urząd statystyczny
Wnioski są jeszcze przyjmowane. 70 milionów złotych trafiło do firm w regionie od połowy stycznia

70 milionów złotych – to wsparcie, jakie w ciągu ostatnich 3 tygodni przyznano firmom z województwa warmińsko-mazurskiego z tzw. tarczy finansowej PFR 2.0. Tarczę finansową 2.0...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV