Aktualności, Aplikacja mobilna
Pamiątka po bohaterze bitwy pod Wiedniem odnowiona
Do Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie po konserwacji powróciła metalowa chorągiew nagrobna bohatera bitwy pod Wiedniem Fryderyka von der Groebena.
Chorągiew nagrobna Fryderyka von der Groebena była konserwowana przez ostatnich kilka miesięcy przez pracownię konserwatorską w Toruniu. Prace kosztowały nieco ponad 80 tys. zł, blisko 50 tys. zł to środki przekazane kętrzyńskiemu muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wykonana z miedzianej nitowanej blachy chorągiew ma 252 cm wysokości i 132 cm szerokości. Do tego należy doliczyć podwieszenie chorągwi.
Zdjęcie chorągwi i jej zawiezienie jej do pracowni konserwatorskiej, a potem jej powrót i ponowne zawieszenie w sali muzealnej było dla nas sporym logistycznym wyzwaniem. Na raz z zabytkiem siłowało się ośmiu mężczyzn
– powiedziała dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska.
Chorągiew, którą konserwowano, na czarnym tle przedstawia klęczącego Fryderyka von der Groebena urodzonego w 1645 roku, zmarłego w 1717 roku. Był on w służbie polskiego króla, w 1683 roku uczestniczył u boku króla Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Był starostą Ostródy i Olsztynka, zmarł bezdzietnie.
Blaszaną chorągiew mu poświęconą wykonano prawdopodobnie w lokalnym warsztacie w Bartoszycach na początku XVIII w. Chorągiew jest obita wokół żelazną koronką. Malował ją prawdopodobnie malarz Piotr Goercky, znany w Prusach Książęcych na początku XVIII wieku. Na awersie chorągwi wymalowano drzewo genealogiczne do czwartego pokolenia, na rewersie jest duży herb zmarłego.
Chorągiew nagrobna von der Groebena wiała przez lata w kościele patronackim tego rodu w Łabędniku pod Bartoszycami. Po drugiej wojnie światowej do Kętrzyna przywiozła ją Zofia Licharewa, urodzona w Petersburgu polska geolog, którą wojenna zawierucha rzuciła do Prus Wschodnich. Licharewa z wielu kościołów i dworów arystokratów wschodniopruskich ocalała to, co zostało w nich cennego po przejściu Armii Czerwonej – jej zbiory stanowią dziś zasób kętrzyńskiego muzeum.
W muzeum w Kętrzynie można oglądać kilka cennych chorągwi nagrobnych, m.in. poddaną konserwacji kilka lat temu chorągiew dziecka Botho Ernesta zu Eulenburga. Jest to jedna z dwóch znanych z terenu Prus chorągwi nagrobnych poświęconych dzieciom, a jedyna zachowaną do naszych czasów. Wykonano ją w 1664 r. na uroczystości pogrzebowe trzyletniego Botho. Ta chorągiew jest wykonana z materiału.
Kętrzyńskie muzeum mieści się w dawnym zamku krzyżackim, który w czasie wojny spalili Sowieci. Po odbudowie przeprowadzonej w latach 1962-1967, budowla odzyskała gotycki charakter.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski