Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pakiet dla Średnich Miast ratunkiem dla miejscowości zagrożonych marginalizacją

Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

 12 miast z województwa warmińsko-mazurskiego może liczyć na łatwiejszy dostęp do finansowego wsparcia. To założenia Pakietu dla Średnich Miast, który prezentowano na spotkaniu z samorządowcami w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

Pakiet dla Średnich Miast to system wsparcia miejscowości, które mają powyżej 20 tysięcy mieszkańców, ale nie są miastami wojewódzkimi, i które są zagrożone marginalizacją. „Przede wszystkim mierzą się z problemem starzenia się społeczeństwa, odpływem ludności i pogorszeniem jakości usług publicznych” – wyjaśnia Piotr Zygadło, dyrektor departamentu regionalnych programów operacyjnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Pakiet zakłada pomoc dla samorządów, ale i dla przedsiębiorców, którzy ulokują się w tych miastach lub tuż przy ich granicach. To wsparcie to po pierwsze preferencje przy staraniu się o fundusze europejskie na wybrane działania, po drugie – preferencje przy staraniu się o pieniądze na modernizację dróg lokalnych, po trzecie – ułatwienia w uzyskaniu inwestycji Funduszu Inwestycji Samorządowych, prowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Według ministerialnych dokumentów, a także badań naukowców z Polskiej Akademii Nauk, w Polsce jest 255 średnich miast, z czego 122 są zagrożone marginalizacją. W zagrożonej grupie znajduje się 12 miast z Warmii i Mazur. W niechlubnej pierwszej piątce znalazły się Bartoszyce i Kętrzyn.

Wartość Pakietu dla Średnich Miast to w całej Polsce około 3 miliardy złotych.

Spotkanie ws. pakietu dla średnich miast. Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Polski Fundusz Rozwoju, pakiet dla średnich miast, piotr zygadło
Krzysztof Kuriata: Robimy wszystko, aby pomoc poszkodowanym w ostatnich kataklizmach dotarła jak najszybciej

W ostatnim czasie nasz kraj nawiedzały  ulewy, burze, gradobicia i wichury. O sposobach pomocy i odszkodowaniach Krzysztof Kaszubski rozmawiał w Bliższych Spotkaniach  z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV