Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oszustwa na węgiel i 14. emeryturę. Jak nie stracić pieniędzy?

Nowe świadczenia to niestety nowe okazje do oszustw. Ostrzegamy przed wyłudzeniami na dodatek węglowy i na 14. emeryturę.

Do takich wyłudzeń doszło już w województwie warmińsko-mazurskim. Do starszej mieszkanki Elbląga przyszła kobieta, która powiedziała, że seniorce przysługuje dodatek węglowy. Za pomoc w jego załatwieniu zażądała 200 złotych. Seniorka zapłaciła – i straciła pieniądze, a dodatku oczywiście nie dostała.

Przestrzegamy przed wpuszczaniem nieznanych osób do mieszkania, które chcą do tego mieszkania wejść pod różnym pozorem – czy to po pozorem wypełnienia wniosku, czy jakimkolwiek innym. Gdy pojawiają się osoby oferujące tego rodzaju „pomoc”, prosimy o skontaktowanie się z policją pod numerem 112

– apeluje nadkomisarz Krzysztof Nowacki z komendy miejskiej policji w Elblągu.

00:00 / 00:00

Urzędnicy zajmujący się dodatkami węglowymi na pewno do domów nie pukają. Wniosek o taki dodatek należy złożyć samodzielnie. W Olsztynie taki składa się go w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Jednorazowe świadczenie jest przyznawane po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku. Wszelkie informacje, gdzie dokładnie złożyć wniosek oraz numer telefonu, pod który można dzwonić z dodatkowymi pytania, oraz wzór druku są dostępne na stronie MOPS-u. Wniosek można złożyć również za pomocą e-PUAP

– wyjaśnił Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.

00:00 / 00:00

Oczywiście jest to całkowicie bezpłatne. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie się zwrócić po dodatek – zadzwońmy do urzędu naszego miasta czy gminy lub do ośrodka pomocy społecznej.

Niedawno rząd zapowiedział podobne dodatki dla osób używających innych paliw do ogrzewania swoich domów. Należy oczekiwać, że procedura będzie identyczna – więc już teraz ostrzegamy przed oszustami, którzy mogą próbować je również wykorzystać.

Oszustwa na „czternastkę”

Pojawiły się również podejrzane zachowania związane z 14. emeryturami. Do seniorów dzwoniły osoby oferujące pomoc w ich załatwieniu. Wszystko wskazuje na to, że była to próba wyłudzenia danych osobowych seniorów. Tymczasem w przypadku 14 emerytur nie musimy wypełniać żadnych formalności.

O „czternastkę” nie trzeba wnioskować, bo to dodatkowe świadczenie ZUS będzie wypłacał z urzędu, nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów czy rencistów w domach i na pewno nie proponują płatnych usług

– przypomniała Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

00:00 / 00:00

Pierwsze wypłaty 14. emerytur nastąpiły 25 sierpnia, kolejne planowane są na wrzesień – od 1 do 20 września. W województwie warmińsko-mazurskim uprawionych do nich jest ok. 280 tysięcy osób.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w oszustwo, emerytura
Udawał funkcjonariusza drogówki. Zatrzymali go prawdziwi policjanci

Elbląscy policjanci zatrzymali 38-latka, który udawał... funkcjonariusza drogówki. Dyżurny otrzymał zawiadomienie o mężczyźnie, który stoi z "lizakiem" ubrany w kamizelkę z oznaczeniem "R" i próbuje zatrzymywać...

Zamknij
RadioOlsztynTV