Ostrzeżenie przed siarczystym mrozem na Warmii i Mazurach
Nocą na Warmii i Mazurach będzie bardzo mroźno. Termometry wskażą od -22°C stopni na wschodzie do -14°C na zachodzie regionu.
Taka pogoda to zagrożenie nie tylko dla bezdomnych, ale także starszych, samotnych, schorowanych i nietrzeźwych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie apeluje o szczególną wrażliwość na osoby bezdomne i potrzebujące. Na Warmii i Mazurach działa całodobowa infolinia dla osób bezdomnych i tych, którzy chcą im pomóc. Pod numerem telefonu 800 165 320 można sprawdzić, gdzie są wolne miejsca do spania, jadłodajnie oraz punkty udzielania pomocy finansowej, prawnej i medycznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do wszystkich, którzy widzą osoby zagrożone wychłodzeniem. Zastępca rzecznika pułkownik Krzysztof Olkowicz podkreśla, że przepisy odgrywają drugorzędną rolę, kiedy w grę wchodzi życie i zdrowie ludzi:.
Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej apeluje, by w gminach organizowano miejsca dla bezdomnych.
Nie wszystkie instytucje pamiętają, i to nie tylko o bezdomnych. Słuchacze Polskiego Radia Olsztyn zaalarmowali nas, że w Szczytnie zamknięta jest poczekalnia dworca autobusowego. Potwierdzili to szczycieńscy policjanci. Podróżujący muszą czekać na autobusy na mrozie. Z właścicielem poczekalni nie udało nam się skontaktować.
Lekarze ostrzegają przed skutkami wychłodzenia. Doktor Konrad Pszczołowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że podczas tak silnych mrozów konieczna jest czapka, szalik i rękawiczki. Według niego, nawet na krótkie przejścia, na przykład z samochodu do domu czy do najbliższego sklepu, trzeba założyć czapkę, by chronić głowę przed wychłodzeniem. Czapka do poziomu brwi zmniejsza ryzyko zapalenia zatok – przekonuje lekarz. Podczas tak niskich temperatur ważne są ciepłe, pełnowartościowe posiłki. Po spożyciu czegoś ciepłego nasz organizm dłużej będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę ciała. Wartościowe posiłki, bogate w składniki odżywcze podnoszą naszą odporność i chronią przed infekcjami.
Od 1 listopada w całym kraju z wychłodzenia zmarło około 50 osób, minionej nocy 3. Strażacy apelują o to, by zadbać o instalacje i urządzenia grzewcze oraz instalacje wentylacyjne. Mimo silnego mrozu nie można ich niczym uszczelniać i tym samym blokować.
(karp/bsc)