Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnie pożegnanie marszałka seniora Kornela Morawieckiego

Pogrzeb marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. www.prezydent.pl

Marszałek senior Sejmu VIII kadencji Kornel Morawiecki spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, w tym premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Andrzej Duda, politycy i przyjaciele.

Pogrzeb, w którym uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, miał charakter państwowy. Kornel Morawiecki został pożegnany z udziałem asysty wojskowej.

Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza pogrzebowa. W nabożeństwie, poza szefem rządu z rodziną, uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Stanisław Karczewski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska. Obecny był też premier Czech Andrej Babisz.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego głos zabrali prezydent, marszałek Sejmu i prezes PiS. Następnie trumna została w kondukcie odprowadzona na Wojskowe Powązki.

Czy nasza miłość do Ciebie jest silniejsza niż śmierć? Tak. Tak wierzyłeś i ja tak wierzę. Twoje czyny, twoje dobro, wszystko, co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny. Czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary, naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki – mówił premier Mateusz Morawiecki w osobistym wystąpieniu podczas uroczystości pogrzebowych swojego ojca.

Szef rządu nawiązał też do mowy inauguracyjnej, którą Kornel Morawiecki wygłosił na początku obecnej kadencji Sejmu.- Cztery lata temu pytałeś, czy zdołamy poprawić dolę mieszkańców kraju, czy wyrwiemy biednych z biedy, czy zdolnym i ambitnym damy przestrzeń do rozwoju, spełniania ich aspiracji. Czy przywrócimy cześć ludziom Solidarności – przypomniał premier.

Nad trumną zmarłego słowa pożegnania wygłosili jego przyjaciele z „Solidarności Walczącej”. Wojciech Myślecki podkreślił, że po wprowadzeniu stanu wojennego, Kornel Morawiecki „zarysował nie tylko szeroki program obalenia czerwonych i złotych tronów, ale równocześnie napisał otwarcie: my tej władzy nie chcemy, my tę władzę zamierzamy pozbawić władzy.

Po wystąpieniach rodziny i przyjaciół zmarłego na cmentarzu prezydent Duda przekazał flagę leżącą na trumnie premierowi Morawieckiemu. W uroczystości pogrzebowej razem z przedstawicielami rządu Sejmu i Senatu uczestniczyli licznie przybyli warszawiacy i przyjezdni. W śród nich byli m.in. górnicy w strojach galowych, stoczniowcy z Gdańska oraz związkowcy „Solidarności”.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

Fot. www.prezydent.pl

 

Źródło: PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb
Ostatnie pożegnanie Józefa Grzegorczyka. „Był dobrym prezydentem Olsztyna. Ludzie go lubili, bo potrafił słuchać”

Krewni, przyjaciele i olsztyńscy samorządowcy pożegnali byłego prezydenta miasta. Józef Grzegorczyk został pochowany w kwaterze zasłużonych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej. Józef Grzegorczyk był drugim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV