Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnia droga Pawła Adamowicza. Gdańsk pożegnał swojego prezydenta

Urna z prochami prezydenta została przeniesiona i wstawiona w niszę w ścianie Bazyliki Mariackiej. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

Urna z prochami tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina gdańskiej Bazyliki Mariackiej.  Pawła Adamowicza żegnały tłumy ludzi. Świątynia była wypełniona po brzegi, podobnie jak wszystkie okoliczne ulice.

W czasie Mszy pogrzebowej, której przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, urna znajdowała się przed ołtarzem głównym Bazyliki Mariackiej.

Pod koniec nabożeństwa przeniesiono ją w asyście żołnierzy Marynarki Wojennej i najbliższych Pawła Adamowicza do kaplicy św. Marcina, gdzie została umieszczona w ściennej niszy. Kaplica ta sąsiaduje z Izbą Rajców – historyczną salą, z której przed wiekami korzystali dawni gdańscy radni.

Pomorska policja poinformowała, że we wnętrzu Bazyliki w pożegnaniu udział wzięło około 4,5 tysiąca osób. Ponad 40 tysięcy przebywało w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni oraz przed telebimami ustawionymi w czterech puntach w historycznym centrum Gdańska.

We wnętrzu gdańskiej Bazyliki Mariackiej byli m.in. prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, premier Mateusz Morawiecki i jego poprzednicy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek.

W pogrzebie udział wziął Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Msza miała charakter ekumeniczny – wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele lokalnych gmin – żydowskiej i muzułmańskiej a także kościoła prawosławnego i zielonoświątkowego. Oprawę muzyczną zapewniły Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” i Cappella Gedanensis.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata. Prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, Gdańsk
Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Ulicami Gdańska przeszedł kondukt z trumną prezydenta miasta

O godzinie 17 rozpoczęła się zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żałoba obowiązuje do godziny 19 w sobotę....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV