Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Ulicami Gdańska przeszedł kondukt z trumną prezydenta miasta

Fot. PAP/Adam Warżawa

O godzinie 17 rozpoczęła się zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Żałoba obowiązuje do godziny 19 w sobotę. W całym kraju flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu. Na Pałacu Prezydenckim wyświetlono iluminację polskiej flagi przepasanej kirem. Jak poinformował na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, obniżone do połowy masztu zostały również flagi polskie i unijne przed Parlamentem Europejskim.

O godzinie 17 sprzed Europejskiego Centrum Solidarności wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W kondukcie przeszły tłumy gdańszczan. W drodze do Bazyliki Mariackiej mijano miejsca istotne dla zmarłego tragicznie samorządowca. Kondukt tworzyli m.in. przedstawiciele różnych służb ze sztandarami, których było około 200. Wzdłuż trasy konduktu gęstym szpalerem ustawili się mieszkańcy, wielu z nich przyniosło flagi Gdańska, są też flagi narodowe.

Na trasie konduktu było I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz. Żałobnicy przeszli ulicami Łagiewniki i Stolarską mijając ulicę Mniszki, przy której stoi rodzinny dom prezydenta, tam się wychowywał, a jego rodzice mieszkają tam do dziś. Trumna z ciałem prezydenta minęła też okolice Szkoły Podstawowej nr 50, którą ukończył. Kondukt przeszedł także niedaleko pomnika króla Jana III Sobieskiego, pod którym w czasach PRL-u odbywały się opozycyjne manifestacje, w tym te organizowane przez Ruch Młodej Polski. Na trasie pożegnalnego przemarszu znalazła się też bazylika św. Mikołaja, w której Adamowicz został ochrzczony.

Gdańsk żegna prezydenta Pawła Adamowicza Fot. Jacek Klejment/Radio Gdańsk

Do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie pochowany Adamowicz, trumna została wprowadzona głównym wejściem. W progu Bazyliki trumnę przejęło sześciu prezydentów polskich miast: Warszawy, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezydenci Sopotu, Gliwic, Lublina i Poznania. W Bazylice została odprawiona msza święta. Kościół zostanie zamknięty o północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie Bazyliki zaplanowano na sobotę na godzinę 10. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotnie południe.

Gdańsk żegna prezydenta Pawła Adamowicza Fot. Jacek Klejment/Radio Gdańsk

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Prezydent Gdańska. Fot. Renata Dąbrowska/facebook Pawła Adamowicza

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gdańsk, prezydent Gdańska
Platforma Obywatelska kontra Prawo i Sprawiedliwość. Czy polska polityka zmieni się po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska?

Jeden na Jednego to słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Marka Lewińskiego byli: Łukasz Łukaszewski - Platforma Obywatelska Dariusz Rudnik - Prawo i...

Zamknij
RadioOlsztynTV