Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Organizacje z Warmii i Mazur szukają wolontariuszy. Potrzebna jest każda forma pomocy
Kilkadziesiąt sklepów w regionie i setki zaangażowanych osób – zbliża się kolejna zbiórka produktów spożywczych, którą od lat organizuje Bank Żywności. To forma pomocy osobom, które potrzebują wsparcia.
– Trwa nabór wolontariuszy, którzy wesprą akcję – powiedział Adrian Piotrowicz z Banku Żywności w Olsztynie.
Część z tych osób to będzie młodzież szkolna, oni zawsze nas wspierają, co roku. W tym momencie rekrutujemy młodzież szkolną. Natomiast potrzebni są także pełnoletni wolontariusze – czy to w roli koordynatorów tej młodzieży, czy też w roli osób, które będą stały i zachęcały klientów do pozostawienia produktów w koszyku.
W minionym roku, z powodu ograniczeń związanych pandemią koronawirusa, wynik zbiórki nie był zadowalający. W poprzednich latach natomiast, tylko w naszym regionie, wolontariusze zbierali nawet po 60 – 70 ton żywności.
Akcja jest ogólnopolska. W tym roku odbędzie się 25 i 26 listopada.
Wolontariuszy szuka też Centrum Wolontariatu Federacji FOSa i Regionalnej Strefy Pomocy w Olsztynie
Chodzi o osoby, które wspomogą organizację opieki nad jej podopiecznymi. Jest ich około 150. Zadaniem wolontariuszy, w zależności od sytuacji, będzie np.: transport lub towarzyszenie u lekarza, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania, drobne naprawy lub wyprowadzenie psa.
Podopiecznymi FOSy – jak wyjaśnił Marek Zbytniewski z Federacji – są osoby, które nie radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu.
Potrzebujemy wolontariuszy do tego, aby pomagać osobom, które nie mogą sobie same poradzić w życiu – osobom starszym, schorowanym, z niepełnosprawnościami, które często nie mogą wyjść z domu. Różne formy wsparcia tym osobom świadczymy, ale nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami.
Wolontariat przybiera wiele różnych form, to nie tylko „stanie z puszką”. Sposobów niesienia pomocy jest wiele i każdy, kto tylko będzie chciał, znajdzie miejsce dla siebie.
W zamian może liczyć na umowę wolontariacką, zaświadczenie, certyfikat lub inne referencje, które potwierdzą jego zaangażowanie w pomoc. Korzyścią to także możliwość udziału w działaniach organizacji, z którymi współpracujemy czy szkolenia zagraniczne
– dodał Marek Zbytniewski.
Ksiądz Paweł Zięba – dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińsko-Mazurskiej zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt.
Podejmując się wolontariatu trzeba mieć świadomość, że jest to ciężka i niewdzięczna praca. Często jest to mierzenie się z brakiem wzajemności za trud. Wolontariusze, na przykład rozdający żywność, bywają traktowani jako osoby, które muszą to zrobić. Zdarza się także, że jest to mierzenie się z własnymi traumami.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko