Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Opona w sztuce współczesnej. Symboliczna wystawa w galerii BWA w Olsztynie


Od dziś w olsztyńskiej galerii BWA można oglądać wystawę zatytułowaną „Gdzie odlatują łabędzie z opon”. Czerpie ona inspiracje z historii przemysłowej Olsztyna i jednocześnie skupia się na oponie jako obiekcie sztuki współczesnej.

Prezentowane są prace m.in. Władysława Hasiora, Pawła Althamera i fotografie Andrzeja Tobisa.

Dla kuratorek wystawy Natalii Romaszkan i Magdaleny Kreis inspiracją stała się wizyta w Olsztynie na zaproszenie BWA w 2018 roku.

00:00 / 00:00

Tytuł wystawy, w olsztyńskiej galerii BWA nawiązuje do popularnych przed laty ogrodowych ozdób tworzonych ze zużytych opon. W polskich wsiach i miasteczkach można było zobaczyć łabędzie wykonane z rozciętych opon wygiętych w kształt tych ptaków. Najczęściej opony były pomalowane, a w ich wnętrzu sadzono kwiaty. Łabędzie z opon są częścią aranżacji olsztyńskiej wystawy.

Wystawa jest próbą przyjrzenia się oponie – rzeczy zwyczajnej, właściwie niezauważanej, a jednocześnie genialnej. To projekt, którego zastosowania i możliwości użycia wykraczają daleko poza plan producenta. Prezentowane prace pokazują opony użyte jako tworzywo twórcze lub temat dzieła. Ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczają nas rzeczywistość

– napisały o ekspozycji jej kuratorki Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

W olsztyńskiej BWA można oglądać różne formy artystyczne: malarstwo, ilustracje, instalacje, fotografie, czy zdigitalizowane slajdy. Te ostatnie pochodzą z kolekcji Władysława Hasiora, który w sumie zgromadził w swojej kolekcji ponad 20 tysięcy przezroczy nazywanych czasem przez niego samego „Not. fot.”.

Hasior wychwytuje z polskiego pejzażu interesujące formy będące wytworami ludzi wynikającymi z ich szczerych potrzeb, a czasami kryzysu niedoboru. Na wyselekcjonowanych pod kątem tematu wystawy zdjęciach, widzimy jak codzienna przestrzeń modernizowana jest dzięki oponie. To ona dekoruje, wprowadza porządek, pomaga zaplanować przestrzeń z myślą o czynnościach takich jak sport, rekreacja czy uprawa. To ona, podobnie jak inne „odpadki użytkowe”, jest „dodatkowym bogactwem narodu” w czasie intensywnych przemian

– czytamy w materiałach prasowych BWA.

Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć 12 fotografii Andrzeja Tobisa, które tematycznie „spina” temat opony. Na ekspozycji prezentowany jest też drzeworyt Ryszard Gieryszewskiego „Droga”.

Wystawa „Gdzie odlatują łabędzie z opon” nawiązuje do powołanej w 1961 roku w Olsztynie fabryki opon Stomil. Fabrykę uroczyście otworzył Władysław Gomułka 28 października 1967 roku. Przez wiele lat z taśmy produkcyjnej tej fabryki zjeżdżały opony ze znakiem kormorana. Pierwsza została wyprodukowana 16 sierpnia 1967 roku.

O rozmachu działania olsztyńskiej fabryki świadczy fakt, że w kwietniu 1969 roku, a więc w niespełna 2 lata od otwarcia, została wyprodukowana milionowa opona.

Obecnie fabryka opon w Olsztynie należy do światowego koncernu Michelin. Sprywatyzowano ją w 1995 roku. Aktualnie olsztyński Michelin zajmuje obszar 177 hektarów, pracuje w nim ponad 5 tysięcy osób. Zakład produkuje każdego dnia 35 tysięcy opon, czyli prawie 11 milionów opon rocznie. Lwia część produkcji, bo aż 89 procent jest eksportowana na cały świat.

Fabryka Michelin sponsoruje w Olsztynie wiele instytucji kultury, m.in. filharmonię i teatr lalek.

Fot. A. Kulik

Fot. A. Kulik

Fot. A. Kulik

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w sztuka, Olsztyn, bwa, przemysł
Wmurowano kamień węgielny pod budowę olsztyńskiej spalarni. Ma być najnowocześniejszą instalacją w tej części Europy

Olsztyn jest coraz bliżej zakończenia instalacji termicznego przekształcania odpadów, zwanej potocznie spalarnią śmieci. Ma to być najnowocześniejsza w tej części Europy instalacja do produkcji ciepła i...

Zamknij
RadioOlsztynTV