Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński „Budzik” dla dorosłych wciąż czeka na kontrakt z NFZ, a Szpital Uniwersytecki aby leczyć musi się zadłużać

W Olsztynie otwarto pierwszą w Polsce klinikę „Budzik” dla dorosłych. Fot. K. Piasecka

Klinika wybudzeń ze śpiączki dla dorosłych, otwarta w Olsztynie pod koniec ubiegłego roku, wciąż nie ma kontraktu na świadczenia medyczne z NFZ. Specjaliści przyjmują pacjentów, ale w ograniczonym zakresie, a Szpital Uniwersytecki, przy którym działa „Budzik” zadłuża się.

Olsztyński „Budzik” ma osiem łóżek oraz pełne zaplecze rehabilitacyjne i medyczne. Jego działalność finansuje na razie Szpital Uniwersytecki w Olsztynie, ponieważ jeszcze nie rozpoczęło się finansowanie tego rodzaju działalności medycznej ze środków NFZ. Gdy, w grudniu 2016 r., otwierano placówkę neurochirurg i prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego profesor Wojciech Maksymowicz wyrażał przekonanie, że finansowanie „Budzika” dla dorosłych ze środków publicznych nastąpi pod koniec stycznia lub w lutym. Tymczasem NFZ wciąż nie ogłosiło konkursu na świadczenie medyczne w klinice.

Mamy przykład do czego prowadzi centralizacja i przerzucanie decyzji na poziom ministerstwa – to jest oczywiście niebywałe spowolnienie decyzyjne. W ubiegłym roku pojawiły się przepisy nadające ministrowi zdrowia prawo i obowiązek określenia trybu rozpatrywania ofert konkursowych na nowe świadczenia.

Jak powiedział profesor Wojciech Maksymowicz, dawniej wystarczyło rozporządzenie, gwarantujące świadczenie zapłaty za terapię i na tej podstawie zarządzenie prezesa NFZ uruchamiało konkurs.

Ponad pół roku temu urzędnicy zafascynowani centralizacją władzy zdecydowali, że trzeba dopisać do wymogu ustawowego, że to minister zdrowia określi tryb prowadzenia konkursu. Ponieważ aparat urzędniczy jest nieprzygotowany a legislacja jest bardzo żmudna, mamy w efekcie niemoc.

„Budzik” działa i przyjmuje pacjentów, ale placówka nie może zatrudnić nowego personelu – pielęgniarek i rehabilitantów.

Mamy obecnie związane obie ręce, jako szpital zadłużamy się dalej, nie możemy odmówić przyjęcia pacjentów, Nie możemy realizować programu „Budzika”. Uniwersytet zbudował, wyremontował i wyposażył, NFZ mimo, że ma pieniądze, to nie ma ich jak przekazać. Niepodjęcie decyzji (o przyznaniu kontraktu) to odebranie szansy ludziom, którzy czekają na przyjęcie do „Budzika”. „W medycynie jest to zbrodnia zaniechania, tożsama z popełnieniem błędu medycznego.

Rzecznik ministra zdrowia Milena Kruszewska przypomniała w stanowisku dla PAP, że „warunkiem finansowania leczenia dorosłych chorych ze śpiączką, w ramach programu zdrowotnego ze środków publicznych, jest zawarcie umowy pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami zainteresowanymi zawarciem takiej umowy.

Umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może być zawarta wyłącznie ze świadczeniodawcą, który został wybrany do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert albo rokowań. Do przeprowadzenia takiego postępowania niezbędne jest określenie przez ministra zdrowia, w drodze rozporządzenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert. Projekt jest obecnie na końcowym etapie procesu legislacyjnego, po zatwierdzeniu przez kierownictwo został on przekazany do Rządowego Centrum Legislacji w celu zwolnienia z komisji prawniczej.

Olsztyńscy lekarze ze szpitala uniwersyteckiego od dawna zajmują się badaniami osób w śpiączkach, prowadzą m.in. badania weryfikujące, czy chory jest w stanie wegetatywnym, czy minimalnej świadomości, oraz prowadzą eksperyment naukowy polegający na wszczepianiu stymulatorów osobom w śpiączkach. Dotąd przeprowadzono kilkanaście tego rodzaju operacji.

W Olsztynie otwarto pierwszą w Polsce klinikę „Budzik” dla dorosłych. Fot. K. Piasecka

(PAP/bsc)

Więcej w szpital uniwersytecki
Wybudzeni i wybudzający z wizytą w Pałacu Prezydenckim

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z autorką książki „Wybudzeni” Katarzyną Pinkosz oraz bohaterami jej opowieści, którzy zostali wybudzeni ze śpiączki. W spotkaniu wzięli również udział...

Zamknij
RadioOlsztynTV