Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Olsztyńscy radni komentują oskarżenia wobec Piotra Grzymowicza
Koalicja broni, opozycja nie chce przesądzać o winie. Olsztyńscy radni zabrali głos w sprawie prokuratorskich zarzutów wobec prezydenta miasta. Swoje stanowisko przedstawił też Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.
W śledztwie dotyczącym wyłudzania dotacji przez stowarzyszenie Helper zarzuty usłyszało 37 osób. Główną podejrzaną jest założycielka Helpera Katarzyna K., której prokuratura zarzuca m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wśród podejrzanych jest też m.in. jej mąż Tomasz K., znany przez laty jako „agent Tomek”. Dochodzenie w tej sprawie trwa od 2015 roku.
W gronie osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty jest pięciu samorządowców, wśród nich prezydent Olsztyna. Zarzuty dotyczą niedopełnienie obowiązków. Według prokuratury prezydent Piotr Grzymowicz niedostatecznie kontrolował działalność stowarzyszenia, które wyłudzało państwowe dotacje na prowadzenie domów pomocy.
Profesor Mirosław Gornowicz, przewodniczący prezydenckiego klubu radnych Ponad Podziałami, jest przekonany o niewinności Piotra Grzymowicza.
Łukasz Łukaszewski, szef współrządzącego miastem klubu Koalicji Obywatelskiej, krytykuje prokuraturę i jest przekonany, że postawione zarzuty kompromitują prokuraturę.
Natomiast Radosław Nojman, szef opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, że jest za wcześnie na jednoznaczną ocenę odpowiedzialności prezydenta. Jego zdaniem, skoro prokuratura postawiła konkretne zarzuty, to najprawdopodobniej miała ku temu podstawy – ale póki co są to jedynie zarzuty.
W sprawie zabrał też głos Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.
– Wojewoda w 2017 roku spotykał się z samorządami w sprawie nieprawidłowości w stowarzyszeniu Helper – poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Marcin Jastrzębski informuje natomiast, że wojewoda Artur Chojecki na początku roku 2017 spotykał się w tej sprawie z samorządowcami.
Urząd wojewódzki informuje również, że ze względu na nieprawidłowe wydawanie dotacji przez Stowarzyszenie Helper, samorządy muszą zwrócić wojewodzie pieniądze otrzymane z budżetu państwa. Łączna kwota to prawie 36 milionów złotych. Do tej pory gminy zwróciły 1,5 miliona złotych.
Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio