Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztynianie chętnie korzystają ze śmieciomatów. Miasto podało liczby

Fot. olsztyn.eu

Przed dwoma miesiącami w Olsztynie uruchomiono śmieciomaty. Ratusz podał, że mieszkańcy wrzucili do nich 40,2 tys. opakowań plastikowych i szklanych.

W Olsztynie ustawiono dwa tzw. śmieciomaty, do których można wrzucać butelki PET i aluminiowe puszki. We wtorek olsztyński ratusz podał, że w czasie dwóch miesięcy działania do obu automatów trafiło łącznie niemal 40,2 tys. opakowań. Osoby, które włożyły do urządzeń butelki i puszki odebrały bonusy o łącznej wartości prawie 1,5 tys. zł. Urząd miasta podkreślił, że aby bardziej zachęcić mieszkańców do korzystania ze śmieciomatów we wrześniu bonus przyznawany za wrzucenie do nich puszek i butelek wzrósł z 5 groszy do 25 groszy.

Śmieciomaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę).

Śmieciomaty są ustawione w sklepach „Społem” – Malwa przy ul. Piłsudskiego oraz „Kalina” przy ul. Kołobrzeskiej. Ustawienie urządzeń do odzyskiwania butelek PET i puszek ustawiono w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ekologia, plastik
Wstrzymano wycinkę trzcinowiska w Bogaczewie koło Giżycka. Czy na długo?

Wody Polskie - z powodów formalnych - wstrzymały wycinkę dużego fragmentu trzcinowiska porastającego brzegi jeziora Niegocin. Miłośnicy Mazur alarmują, że trzcinowiska są regularnie niszczone, co przyczynia...

Zamknij
RadioOlsztynTV