Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wstrzymano wycinkę trzcinowiska w Bogaczewie koło Giżycka. Czy na długo?

Wycinka trzcinowiska w Bogaczewie koło Giżycka. Fot. FB Wojciech Łukowski

Wody Polskie – z powodów formalnych – wstrzymały wycinkę dużego fragmentu trzcinowiska porastającego brzegi jeziora Niegocin.

Miłośnicy Mazur alarmują, że trzcinowiska są regularnie niszczone, co przyczynia się do degradacji akwenów. Prywatny inwestor w Bogaczewie nad jeziorem Niegocin rozpoczął wycinanie trzcinowiska, by zbudować na jeziorze pomost. Miłośnicy Mazur zaalarmowali Wody Polskie, a te stwierdziły, że inwestor nie miał „zawartej umowy na użytkowanie gruntu”. Z tego powodu inwestora wezwano do „niezwłocznego wstrzymania” wycinki, ale gdy podpisze umowę na użytkowanie gruntu, będzie mógł – już legalnie – wyciąć trzcinowisko.

Miłośnicy Mazur alarmują, że zgody na niszczenie trzcinowisk są zbyt swobodnie wydawane, co przyczynia się do degradacji jezior. Zwracają uwagę, że wiele działek jest sprzedawanych w czasie pandemii jako „działki nad jeziorami”, mimo że nie ma z nich dostępu do wody, a właśnie do trzcinowisk. Działki takie sprzedają osoby prywatne, biura nieruchomości i samorządy. Często są niewielkie, ale mimo to cieszą się ogromnym zainteresowaniem nabywców.

Działki przez lata bezwartościowe, dziś są w cenie – przyznają miłośnicy Mazur.

Fot. FB Wojciech Łukowski

Fot. FB Wojciech Łukowski

Fot. FB Wojciech Łukowski

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: P. Karpiszen/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, ekologia, wycinka, Niegocin, Wody Polskie, trzcinowisko
Ratownicy apelują: pływając wpław pamiętajmy o bojkach i widocznych czepkach

Podczas pływania w miejscach niestrzeżonych powinniśmy być dobrze oznaczeni - podkreśla Marek Banaszkiewicz, dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Część osób uważa, że są widoczne i nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV