Olsztyn testuje elektroniczną kartę miejskę zamiast biletu
W tym roku bilety komunikacji miejskiej w Olsztynie mają być zastąpione plastikową kartą, która jednocześnie będzie kartą miejską – zapowiada prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Pierwsi użytkownicy już otrzymali karty, teraz są one testowane. Karta miejska jest oparta na systemie wykorzystywanym w kartach elektronicznych. Podobne rozwiązanie obowiązuje już w wielu miastach w kraju.
– Chodzi przede wszystkim o wygodny sposób płatności, a także o lokalny patriotyzm, bo kartą będzie można docelowo płacić za inne usługi oferowane przez miejskie instytucje kulturalne czy sportowe – wyjaśnia Aneta Szpaderska, rzeczniczka olsztyńskiego urzędu miasta.
Miasto chce, by oferowane były dwa rodzaje kart: wystawione na konkretne nazwisko i na okaziciela, tak zwana e-portmonetka. Na karcie imiennej będą zarejestrowane przysługujące pasażerom ulgi i zwolnienia, dzięki czemu nie trzeba będzie nosić dokumentów, wymaganych podczas kontroli. Opłata za przejazd będzie pobierana poprzez zbliżenie karty do specjalnego czytnika.
Wprowadzenie karty miejskiej w Olsztynie jest elementem projektu Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie. (pap/wch/bsc)



























