Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn pamięta o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Zginął z rozkazu władz komunistycznych

Rotmistrz Witold Pilecki w mundurze i na ławie oskarżonych 1948 roku. Fot. Wikipedia

By uczcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego w całej Polsce o godzinie 21.30 zapłonęły znicze. W 27 miastach przedstawiciele IPN oddali hołd bohaterowi, zapalając światełka w miejscach związanych z rotmistrzem.

Ogień pamięci zapłonął między innymi w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. O 73. rocznicy śmierci żołnierza Armii Krajowej pamięta także Olsztyn. Okolicznościowe spotkanie odbyło się przed pomnikiem Armii Krajowej w centrum miasta.  Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Paweł Warot podkreślał, że rotmistrz Pilecki  był bohaterem, o którego odwadze nie można zapomnieć.

00:00 / 00:00

Godzina spotkania nie jest przypadkowa. Dokładnie o godzinie 21.30, 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy Witold Pilecki został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej i uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. W czasie okupacji współtworzył konspiracyjne struktury Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty, które stały się świadectwem Zagłady.

Witold Pilecki walczył też w Powstaniu Warszawskim. Po drugiej wojnie światowej i służbie w 1945 roku w 2 Korpusie Polskim we Włoszech wrócił do Polski, by działać w podziemiu niepodległościowym. Zatrzymany przez komunistów, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym. Zamordowany 25 maja 1948 roku metodą katyńską – strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.

Rotmistrza sądownie zrehabilitowano dopiero w III RP, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago/IPN
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w morderstwo, mord, rotmistrz, Witold Pilecki, komunizm, AK, SB, UB
W Braniewie uczcili pamięć dowódcy Armii Krajowej ppłk. Fróga

W Braniewie posadzono Dąb Pamięci ppłk. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. Szczerbiec. Drzewo będzie rosło przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Ziemi Braniewskiej. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony...

Zamknij
RadioOlsztynTV