Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn otwiera punkt pomocy uchodźcom. „Będzie pełnił rolę centrum informacyjnego”

Fot. Przemysław Getka

Caritas Archidiecezji Warmińskiej uruchomi dziś w Olsztynie punkt pomocy uchodźcom. Będzie to pomoc specjalistyczna – wyjaśnia Joanna Mackiewicz z Caritasu.

Ten punkt będzie pełnił rolę centrum informacyjnego, to taka codzienna wersja grupy facebookowej m.in. pośredniczenie zasobami, które potrzebują pomocy i chcą dawać pomoc w wersji stacjonarnej. Nie każdy radzi sobie z polskim internetem i nie każdy obsługuje FB

– podkreśla Joanna Mackiewicz.

00:00 / 00:00

Osoby, które zgłoszą się do tego punktu pomocy uchodźcom, będą mogły także otrzymać pomoc prawniczą, tłumacza przysięgłego czy psychologa.

Będzie to osoba, która mówi zarówno po polsku, jak i po ukraińsku i od wielu lat jest w Polsce. To bardzo realna pomoc w wypełnianiu formularzy, staraniu się o różne rodzaje pomocy. Mamy nadzieję, że będzie to punkt szeroko pojętej integracji i ułatwiania wchodzenia w polską codzienność.

00:00 / 00:00

Będzie go prowadził mieszkający od kilku lat w Polsce ukraiński malarz Wadim Wasilewski. Jego prace są właśnie wystawiane w galerii, co w ocenie arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego pozwoli na „harmonijne połączenia promowania twórczości artystycznej z niesieniem pomocy”.

Skupimy się na pomocy prawnej i psychologicznej. Będziemy pomagać organizować kursy języka polskiego, będziemy pomagać szukać pracy i mieszkania

–  zapowiedział Wasilewski.

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński podkreślił, że obecnie trzeba koordynować pomoc niesioną uchodźcom.

Chodzi o to, żeby wejście w życie tych, którzy tu przybywają, dokonało się w sposób jak najlepiej zorganizowany i żeby to była społeczność, która wtapia się organicznie w życie naszej społeczności. Cieszę się, że w tym dziele będą uczestniczyć sami Ukraińcy.

00:00 / 00:00

Dyrektor warmińskiego Caritasu ks. Paweł Zięba przyznał, że organizatorzy punktu spodziewają się większej liczby uchodźców w regionie w związku z sezonem letnim, w którym pojawi się więcej pracy w obiektach turystycznych. Sezon na Mazurach rozpoczyna się w maju i trwa do października.

Punkt pomocy będzie finansowany ze środków pozyskanych na zbiórkach.

00:00 / 00:00

Po pierwszym zrywie serc, teraz potrzebne jest wsparcie długofalowe – podkreślali goście.

To przede wszystkim dla Ukraińców, nieobjętych dotychczas pomocą systemową

– mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Zdaniem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, uchodźcy jeszcze jakiś czas pozostaną w naszym kraju, ze względu na eskalację agresji rosyjskiej.

00:00 / 00:00

Punkt pomocy specjalistycznej Caritasu mieści się przy ulicy Świętej Barbary 2 w Olsztynie w budynku Muzeum Archidiecezji Warmińskiej obok katedry.

Według szacunków na Warmii i Mazurach przebywa kilkanaście tysięcy uchodźców, zdecydowana większość mieszka w polskich domach.

Autor: W. Chromy/D. Grzymska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/AN

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warmińskiej, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
Giełda pracy dla Ukraińców. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać oferty

Giełda pracy dla obywateli Ukrainy to kolejna inicjatywa ełckiego samorządu, która ma pomóc uchodźcom. Ratusz czeka na oferty pracodawców, którzy poszukują pracowników. Giełda pracy dla Ukraińców,...

Zamknij
RadioOlsztynTV