Olga Semeniuk-Patkowska: to kobiety powinny być ambasadorkami regionu
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Olsztynie będzie wizytówką kobiet, ich pracy i potencjału – zapowiedziała podczas konferencji w stolicy Warmii i Mazur wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska.
Polki są dobrze wykształcone i ambitne. Aktywnie uczestniczą w życiu gospodarczym i społecznym, coraz mocniej widać też ich obecność w samorządach i organach zarządczych firm. To kobiety mają być ambasadorkami regionu – mówiła wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.
Warmia i Mazury kojarzą mi się z kobietą i chciałabym, żeby to kobieta była ambasadorką naszego regionu. Dobrą gospodynią, ale nie tylko – przede wszystkim skuteczną i realizującą poszczególne zadania. Tak jak powiedziałam – ten piękny region kojarzy mi się nie tylko z sezonowością, czterema miesiącami w których tu widzimy życie, ale z dwunastoma miesiącami ciężkiej pracy kobiecej.
W Olsztynie trwa konferencja fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju pod hasłem „Kobiety Mają Wybór”. To, jak podkreśla prezeska fundacji Magdalena Grzonkowska, bardzo ważne w życiu wielu Polek.
Przy wsparciu najbliższych – pracodawcy, otoczenia, instytucji publicznych, kobiety mogą dokonać wyboru, czy chcą zostać w domu, czy pójść do pracy. Co ważne – kobiety są świetnymi specjalistkami, ekspertkami. Warto mieć kobiety w swojej pracy, w swojej firmie i tak naprawdę powierzyć los kobietom.
– Jeszcze niedawno kobiety częściej pozostawały w domu, teraz stawiają na rozwój. A to ważny sygnał dla mężczyzn – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Mamy do czynienia z sytuacją, w której to panowie muszą się zastanowić, czy nadążają za kobietami. Jakie mają ambicje, jakie wykształcenie, perspektywy, chęć nie robienia kariery zawodowej, więc to panowie muszą się zastanowić, jak za dynamicznymi Polkami nadążyć.
To pozwala decydować kobietom o edukacji czy zakładaniu firm nie rezygnując przy tym z prowadzenia rodziny. Mamy ku temu predyspozycje – mówiła jedna z prelegentek Anna Stokłos – dyrektorka szkoły w Stawigudzie.
Nie chciałabym, żeby to zabrzmiało feministycznie, bo nie w takim znaczeniu powinniśmy o tym mówić, ale mamy i cechy charakterologiczne, i organizacyjne, pewnego rodzaju umiejętności pracy nad własnym temperamentem, charakterem, żeby to robić dobrze.
Według danych w minionym roku 66 proc. kobiet w wieku od 15 do 64 lat było aktywnych zawodowo. 43 proc. z nich była zatrudniona na stanowiskach kierowniczych.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska/M. Rutynowski