Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ojcowie coraz częściej zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów – podało ministerstwo rodziny

Fot. Pixabay.com

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z urlopu ojcowskiego od stycznia do września tego roku skorzystało 150,3 tys. mężczyzn.

Resort przypomina, że od 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki, ale resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.

Jak informuje MRPiPS, od stycznia do września tego roku z urlopu macierzyńskiego skorzystało 300 tys. kobiet. Część urlopu przejęło jednak 9,4 tys. mężczyzn.

Tylko ojcom przysługuje natomiast specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Urlop ten przysługuje bez względu na sytuację zawodową matki i bez względu na to, czy związek jest sformalizowany.

Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Od stycznia do września tego roku z możliwości tej skorzystało 150,3 tys. ojców – to o 2,4 tys. mężczyzn więcej niż rok temu o tej samej porze.

Rodzice mogą także podzielić się urlopem rodzicielskim. Mogą to zrobić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub dzieląc urlop na maksymalnie cztery części. Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Z danych MRPiPS wynika, że od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

Ministerstwo przypomina, że pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu związanego z narodzinami dziecka ani zwolnić go w jego trakcie.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, ojciec, urlop, Ministerstwo Rodziny
Jak radzić sobie ze stratą dziecka? Posłuchaj audycji Porozmawiajmy o życiu

Są takie wspomnienia, od których chcemy wyzwolić się jak najszybciej. Zapomnieć je jak zły sen... Każdego roku w Polsce ponad 40 tysięcy kobiet traci dziecko wskutek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV