Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odkryli grot strzały sprzed kilku tysięcy lat. „To znalezisko unikatowe w skali Polski”

Fot. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne”Salla”/FB

Miłośnicy historii odkryli w okolicach Łukty pochodzący sprzed kilku tysięcy lat grot strzały z zachowaną częścią drewnianego promienia. Według archeologów to znalezisko unikatowe w skali Polski.

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Salla” – za zgodą konserwatora zabytków – przeszukiwali przy pomocy wykrywaczy metalu miejsce po osuszonym i zarośniętym obecnie jeziorze w gminie Łukta.

Szukaliśmy śladów II wojny światowej i przypadkowo trafiliśmy na to odkrycie. Bardzo nas to cieszy, bo stowarzyszenie działa od kilkunastu lat, ale dopiero od roku zajmujemy się poszukiwaniami w terenie

– powiedział znalazca grotu Damian Żuralski.

Pasjonaci regionalnej historii przekazali znaleziony artefakt do Muzeum w Ostródzie.

Grot jest bardzo ciekawy, nie ma odpowiednika na ziemiach polskich, w związku z czym mamy problem z jego precyzyjnym datowaniem. Pochodzi z epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Na tym etapie jest wiele znaków zapytania, które można wyjaśnić dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych analiz

– dodał archeolog Łukasz Szczepański.

Jak wyjaśnił, drewniana część strzały zachowała się tak długo, ponieważ leżała w wilgotnym środowisku. W muzeum przechowywana jest w wodzie, żeby drewno nie wyschło i nie uległo degradacji, zanim nie zostanie poddane konserwacji.

Szczepański przypomniał, że woj. warmińsko-mazurskie jest bogate w jeziora, mokradła, bagna i torfowiska. Dlatego w przypadku wielu innych znalezisk archeologicznych dobrze zachowały się elementy organiczne.

Najbardziej znanym tego typu odkryciem była tzw. mumia z Drwęcka. Określono w ten sposób zwłoki kilkunastoletniej dziewczynki, którą pochowano lub złożono w ofierze około 600 roku p.n.e. Odnaleziono je w lipcu 1939 r. przy kopaniu torfowiska. Dzięki garbnikom z torfu mumia była zachowana w doskonałym stanie. Trafiła do muzeum w Królewcu, gdzie, jak inne eksponaty, uległa zniszczeniu podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1945 r.

Opracowaniem artefaktu odkrytego koło Łukty ma zająć się archeolog dr Marcin Maciejewski z UMCS w Lublinie, który specjalizuje się w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza. Znalezisko zostanie poddane analizom, które mają określić m.in. wiek drewna użytego do wykonania promienia, skład surowcowy metalu i sposób obróbki grotu. Badacze podejmą również próbę określenia rodzaju substancji łączącej grot z drewnianą częścią strzały.

Grot strzały to nie pierwsze znalezisko z epoki brązu, które trafiło do Muzeum w Ostródzie, dzięki współpracy ze stowarzyszeniami miłośników historii. Wcześniej był to m.in. skarb odnaleziony w 2017 r. w miejscowości Lubnowy Wielkie koło Susza. Składał się on z pięciu zabytków: napierśnika, bransolety mankietowej, dwóch bransolet taśmowatych i zawieszki binoklowatej. Wykonano je w latach 950-750 p.n.e., gdy Pojezierze Iławskie zamieszkiwały społeczności kultury łużyckiej.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolog, Łukta, grot strzały
Archeolodzy po raz kolejny szukają pozostałości elbląskiego zamku. Do badań posłuży specjalny dron

Archeolodzy wrócili po roku do poszukiwań pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu. To wciąż pierwszy etap prac prowadzonych w terenie na obszarze dawnego kompleksu zamkowego. Naukowcy sprawdzili...

Zamknij
RadioOlsztynTV