Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Oddali hołd gen. Nieczuja-Ostrowskiemu: wziął partyzantów i wyjechali do Elbląga
W 116. rocznicę urodzin generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego upamiętniono go na elbląskim cmentarzu. Po wojnie zamieszkał w Elblągu, gdzie zmarł w wieku 101 lat.
Bohaterski oficer września 1939 był dowódcą konspiracyjnych struktur we Lwowie, szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego, dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Podczas wojny Nieczuja-Ostrowski został odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W PRL był skazany na karę śmierci, więziony i szykanowany. Posługiwał się kilkoma pseudonimami konspiracyjnych m.in. Tysiąc, Bolko, Burza i Grzmot.
Córka generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego wspominała, jak tata trafił do Elbląga.
Mam taką starą mapę, na której jest napisane: Elbląg. Mój tato postanowił, że wyjedzie z Krakowa na północ, wybrał sobie Elbląg. Wziął swoich partyzantów i wyjechali. My z mamą, babcią, bratem Michałem, który od dawna nie żyje, dotarliśmy później do Elbląga. Mój ojciec wszedł do willi przy ul. Żeromskiego i powiedział, że tu będzie mieszkał
– powiedziała Wanda Stężała.
Wnuk generała Tomasz Stężała podkreślił, że w jego sercu pozostały wszystkie opowieści dziadka.
W swoim domu przy ul. Żeromskiego dziadek miał na strychu gabinet, gdzie znajdowało się dużo różnych dokumentów, książek, na ścianie wisiały mapy. Na starej partyzanckiej maszynie dziadek spisywał wspomnienia swoich żołnierzy, zbierał dokumenty
– wspominał.
Organizatorka uroczystości Grażyna Wosińska ze Stowarzyszenia Patriotycznego Polski Północnej, podkreślała, jak ważne jest przypominanie o zasługach generała.
Miał nie tylko dokonania związane z działalnością żołnierską, czyli Krzyż Walecznych Virtuti Militari, ale także wysoko postawioną poprzeczkę, jeśli chodzi o etykę, moralność, uczciwość wobec podwładnych i samego siebie
– mówiła.
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski po wojnie organizował w Elblągu Spółdzielnię Społeczno-Gospodarczą, która zajmowała się opieką zdrowotną, gospodarczą i religijną. W 1992 został honorowym obywatelem Elbląga.
W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył generał Nieczuja-Ostrowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor:T. Owczarek
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy