Ełk, Aktualności, Aplikacja mobilna
Od poniedziałku wraca nauczenie hybrydowe na Warmii i Mazurach. „Nie ma jednego modelu nauczania”
Od jutra (15 marca) – zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra edukacji – uczniowie klas 1-3 w województwie warmińsko-mazurskim przechodzą na nauczanie hybrydowe.
Część najmłodszych uczniów będzie chodzić do szkoły a część zostanie w domu i będzie uczestniczyć w lekcjach online. Województwo warmińsko-mazurskie wciąż ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na COVID-19, w przeliczaniu na liczbę mieszkańców.
Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski podkreśla, że nie ma jednego modelu nauczania hybrydowego. Zgodnie z zaleceniem w szkole nie może przebywać więcej niż 50 procent uczniów.
Dyrektorzy szkół przyjmują – po konsultacjach w rodzicami – różne warianty nauczania hybrydowego. W niektórych podstawówkach system będzie opierał się na podziale dzieci na klasy, które będą przychodziły do szkoły przez 2-3 dni, a potem będą uczyły się w domach online, a w innych będzie obowiązywał system tygodniowy.
EŁK
Jak powiedział prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz w szkołach odbyły się konsultacje w tej sprawie.
Dyrektorzy poszczególnych szkół rozmawiali z rodzicami, jaki sposób przychodzenia dzieci do szkoły najbardziej im pasuje: czy tydzień w domu i tydzień w szkole, czy zmiany co jeden dzień? Przeważył system tydzień w domu, tydzień w szkole. Wszyscy rodzice, uczniowie i nauczyciele są już powiadomieni, jak ma to wyglądać w ich placówce. Szczegółowe harmonogramy można znaleźć w dziennikach elektronicznych i na stronach internetowych poszczególnych szkół.
ELBLĄG
Wszystkie szkoły podstawowe w Elblągu są gotowe do prowadzenia hybrydowego systemu nauki – informuje Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miasta w Elblągu. Na powrót do normalnych zajęć czekają dzieci, nauczyciele i dyrektorzy.
Każda szkoła ułożyła swój system. W Szkole Podstawowej nr 11 jest dwanaście klas młodszych, po cztery w każdym z roczników.
Połowa wraca od nowego tygodnia do swoich klas, podzieliliśmy plan w taki sposób, żeby obciążenia gabinetów i korytarzy było równe
– tłumaczy dyrektor Bogusław Milusz
W Elblągu jest szesnaście szkół podstawowych i dwa specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Tam, ze względu na charakter nauki dzieci niepełnosprawnych proces edukacji nie był przerwany ostatnimi obostrzeniami, bez przerwy stosowana jest nauka stacjonarna.
NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Dyrektorzy szkół mieli wolną rękę co do opracowania systemu takiego nauczania. Wielu podjęło decyzje po konsultacjach z rodzicami, tak jak dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim Jerzy Resicki.
Decyzja o nauce hybrydowej została podjęta w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Najwyższe wskaźniki zakażeń są w czterech województwach, w których wprowadzono częściowy lockdown. Nowe przepisy obowiązują do 28 marca.
Autor: M. Zbrożek/M.Stankiewicz/J.Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy