Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Od początku roku w Olsztynie uśpiono 25 dzików. Zwierzęta przebadano na obecność ASF
W województwie warmińsko-mazurskim przybywa przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Od początku bieżącego roku wykryto ich więcej, niż w całym roku 2019. Na zlecenie władz miasta, w Olsztynie prowadzi się także odławianie dzików.
Od początku roku 2020 w województwie warmińsko-mazurskim zanotowano ponad 900 przypadków ASF u dzików. Dla porównania, w całym ubiegłym roku było niespełna 800 przypadków. Służby weterynaryjne podkreślają jednak przy tym, że może to być efekt prowadzonych w tym roku wzmożonych poszukiwań padłych dzików.
Na dobrą sprawę my nie wiemy, czy w zeszłym roku tych padłych na ASF dzików było mniej, czy po prostu ich nie znaleziono. Natomiast na pewno pozytywnym aspektem tej sprawy jest to, że każdy taki dzik jest usunięty ze środowiska. To jest jedno źródło ASF mniej
– mówi Jerzy Koronowski, warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii.
Na terenie województwa afrykańskiego pomoru świń nie stwierdzono tylko w 3 powiatach – nowomiejskim, iławskim i działdowskim. Testom na ASF poddawane są też dziki odławiane w Olsztynie. Na zlecenie władz miasta od początku roku w stolicy Warmii i Mazur odłowiono i uśpiono 25 dzików. U żadnego z nich nie wykryto afrykańskiego pomoru świń.
Co istotne, w tym roku nie wykryto na razie żadnego ogniska ASF w hodowli świń. Według inspekcji weterynaryjnej wynika to z faktu, że rolnicy bardziej dbają o bioasekurację. Pomagają im w tym szkolenia oraz pieniądze na zabezpieczenie gospodarstw, przyznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
To środki na zakup np. ogrodzenia chlewni, albo na budowę lub modernizację zadaszonej niecki do dezynfekcji, albo zakup urządzeń do dezynfekcji”
– wymienia dr Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR.
Od momentu uruchomienia programu do oddziału wpłynęły wnioski o przyznanie ponad 30 milionów złotych wsparcia. Przyjmowanie wniosków potrwa do 17 czerwca.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: Ł. Sadlak