Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie odłowiono 17 dzików. Plan zakłada uśpienie 100 zwierząt

Zdjęcie nadesłane przez Słuchacza

W ciągu 13 tygodni odłowiono w Olsztynie 17 dzików, w tym roku uśpionych ma być 100 zwierząt – podali urzędnicy miejscy. O sytuacji związanej z występowaniem dzików w mieście rozmawiali podczas sesji olsztyńscy radni.

W ostatnich miesiąca nasilił się problem występowania dzików w Olsztynie. Zwierzęta migrując z lasów wokół miasta, wchodzą do ścisłego centrum Olsztyna. Nie niepokojone spacerują po ulicach śródmieścia i Starego Miasta, przebiegają przez podwórka w gęstej zabudowie miasta w śródmieściu, chodzą wzdłuż Łynostrady czyli traktu spacerowo-rowerowego, w śródmiejskich parkach niszczą trawniki i rabaty kwiatowe. Mieszkańcy nie zważając na zwierzęta podchodzą do nich blisko i robią zdjęcia.

Zwierzęta zaś urządzają sobie w parkach miejsca odpoczynku albo śpią w nich.

Jak powiedział podczas sesji komendant miejski policji w Olsztynie Piotr Zabuski, tylko sama policja w tym roku otrzymała 580 zgłoszeń od mieszkańców zaniepokojonych „bliskimi spotkaniami” z dzikami. Chodzi np. o przypadki zgłaszania padłych zwierząt albo wchodzenia dzików na prywatne posesje. Mieszkańcy w sprawie dzików dzwonią także do straży miejskiej, do miejskich urzędników czy do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak wskazał komendant, policja nie odnotowała jednak interwencji polegających na atakowaniu dzików przez ludzi, czy wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez dziki. Wskazał jedynie, że doszło do jednej kolizji z udziałem zwierząt.

Miasto podjęło jakiś czas temu decyzję o wyłapywaniu i usypianiu dzików. Została wynajęta do tego firma. Jak przypomniał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wcześniej wyłapywano dziki i wywożono je do lasu.

Urzędnicy przekazali, że w ciągu 13 tygodni odłowiono i uśpiono 17 dzików. Plan na ten rok zakłada uśpienie 100 zwierząt. Koszt takiej operacji wynosi 100 tysięcy złotych. Wskazano, że jeśli będzie taka potrzeba liczba zwierząt do uśpienia może się zwiększyć.

Urzędnicy przekonują, że chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Autor: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, Olsztyn, Piotr Grzymowicz
Miasto przygotowuje się do wakacji. Co z OLA i kąpieliskami?

Będzie Olsztyńskie Lato Artystyczne – ale w okrojonej formie. Olsztyńscy radni zapoznali się z informacją na temat przygotowania miasta do sezonu letniego. Miejski Ośrodek Kultury zapowiada,...

Zamknij
RadioOlsztynTV