Od Lwowa do Olsztyna. Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe o globalnym partnerstwie
Trwa IX Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe pod hasłem „Globalne, odpowiedzialne przywództwo Unii Europejskiej: wyzwania i możliwości”. To jedno ze wspólnych działań Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie z Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska.
Jak mówiła koordynatorka trwającej od 2015 roku współpracy obu uczelni prof. Teresa Astramowicz-Leyk z UWM, od czasu pandemii i wojny w Ukrainie, te spotkania odbywają się on-line. W czwartek naukowcy i zaproszeni goście dyskutują o Polakach i Ukraińcach w obliczu wojny. – To tylko jeden z elementów naszej bogatej współpracy – podkreślała prof. Teresa Astramowicz-Leyk.
Mamy liczne staże naukowe tutaj w Olsztynie, ale też we Lwowie. Mamy wspólne publikacje w prestiżowych czasopismach, wspólne monografie, mamy program Erasmus+. Studenci z Politechniki Lwowskiej przyjeżdżali do nas na licencjat na trzy semestry, na studia magisterskie na dwa semestry i realizowali program podwójnych dyplomów, otrzymując dyplom także naszego uniwersytetu
– powiedziała.
Organizowane są także wydarzenia dla młodzieży szkolnej, np. polsko-ukraińskie forum klimatyczne.
– To ważna platforma porozumienia między dwoma narodami – uważa prof. Astramowicz-Leyk.
Jest to ważne wydarzenie w ruchu naukowym polsko-ukraińskim. Gościliśmy także wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego profesora Andrzeja Szeptyckiego, który podkreślał, że warto kontynuować tego typu współpracę naukową, bo jest to też element dyplomacji naukowej
– dodała.
Podczas czwartkowego spotkania senator Gustaw Marek Brzezin otrzymał tytuł przyjaciela Wydziału Nauk Społecznych UWM, który wcześniej jako marszałek województwa wspierał różne formy współpracy olsztyńskiej i lwowskiej uczelni.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy/K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski