Obiekty turystyczne przyjazne niepełnosprawnym. Jak je dostosować?
Co zrobić, by infrastruktura turystyczna była dostępna także dla osób z niepełnosprawnościami? Temu problemowi została poświęcona konferencja w Olsztynie.
W woj. warmińsko-mazurskim nie brakuje ciekawych miejsc, które można zwiedzać mimo np. braku wzroku.
Można dotykać eksponaty w muzeach. Budynku niewidomy nie zobaczy, ale może dotknąć makietę i wyobrazić sobie, jak taki budynek wygląda
– mówił Karol Kowalski z Rynu.
Takie dostosowania ma m.in. skansen w Olsztynku, który przygotował przewodnik w języku brajla i dostosował alejki do potrzeb osób na wózkach. – Udało się też stworzyć wystawę „Dotknij kultury ludowej” – powiedziała dyrektor skansenu Ewa Wrochna.
Wystawa mieści się w całej chałupie. Jej tematem jest wnętrze XIX-wiecznego domu. Można dotykać wszystkich sprzętów, usiąść do stołu, przymierzyć strój warmiński
– wyjaśniła.
– Wiele obiektów jednak wciąż nie jest przyjaznych niepełnosprawnym – podkreślił Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa-Jesteśmy Razem.
Jak niewidomy ma wiedzieć jak wygląda w Olsztynie starówka, jak wygląda zamek olsztyński, jak wygląda Zamek Królewski w Warszawie? Czy świat jest dla wszystkich, czy tylko dla wybranych (…)?
– mówił.
Fundacja Szansa-Jesteśmy Razem prowadzi szkolenia dla pracowników obiektów turystycznych, podczas których zwraca uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych i prezentuje dobre rozwiązania.
Chcemy pokazywać, co można zrobić, by turystyczne atrakcje były dostępne także dla osób niewidzących czy poruszających się na wózkach. To mogą być proste działania
– zaznaczyła Kamila Arnatowicz z fundacji.
Konferencja odbyła się pod patronatem medialnym Radia Olsztyn.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska