Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody 77. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Apel Pamięci, fot. M. Stankiewicz

W całej Polsce obchodzona jest 77 rocznica napaści Związku Radzieckiego na nasz kraj. Uczcili ją także mieszkańcy Elbląga. Jak co roku obchody zaczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Potem na cmentarzu Agrykola przy Krzyżu Katyńskim odbył się Apel Pamięci, po którym uczestnicy ceremonii złożyli kwiaty i zapalili znicze:

00:00 / 00:00

Obchody zorganizowały władze Elbląga i Związek Sybiraków.

Natomiast na lotnisku Wilamowo-Kętrzyn odbył się Apel Pamięci 17 września 1939r. z udziałem kompanii honorowej i orkiestry wojskowej. Pod obeliskami Plenerowej Galerii Pamięci złożone zostały kwiaty.

Sowiecka agresja na Polskę

W czasie II wojny światowej, 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Rzeczpospolitej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km², zamieszkany przez ok. 13 mln. ludzi Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRR. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

Apel Pamięci, fot. M. Stankiewicz

Apel Pamięci, fot. M. Stankiewicz

 

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Klebarku Wielkim uroczystości odpustowe i konferencja nt. uchodźców

W Klebarku Wielkim rozpoczynają się Archidiecezjalne Uroczystości Odpustowe ku Czci Krzyża Świętego. Towarzyszyć im będzie Konferencja Humanitarna pn. „Uchodźcy- zagrożenie czy perspektywa współpracy". Pierwszy wykład o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV