Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Dziś uroczystości odbyły się w Olsztynie i Malborku
W regionie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą przeprowadzenia na Warmii, Mazurach i Powiślu plebiscytu.
Olsztyn
Jego celem było ustalenie przynależności terytorialnej obszarów, które – według strony polskiej – ze względów historycznych oraz etnicznych powinny zostać przyznane odradzającej się Rzeczypospolitej. Wynik plebiscytu był niekorzystny dla Polski, za tym państwem głosowało zaledwie 3,5 procent ludności. Było to efekt m.in. intensywnej i często niezgodnej z prawem działalności administracji i ludności niemieckiej.
Mimo to, dziś mamy co świętować, bo to w efekcie działań Polaków w czasie plebiscytu, powstał w listopadzie Związek Polaków w Prusach Wschodnich, a Polacy zaczęli startować do parlamentu. Miało to wpływ na historię tych terenów – podkreśla dyrektor Instytutu dr Jerzy Kiełbik.
Józef Palmowski – Warmiak, którego dziadek działał w czasie plebiscytu wspomina tamte wydarzenia.
Z okazji dzisiejszego jubileuszu w Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa poświęcona historii plebiscytu, odbyła się także sesja naukowa. W południe na Placu Konsulatu Polskiego odbyła się uroczystość, złożone zostały kwiaty pod Kolumną Orła Białego.
Malbork
Uroczystości rocznicowe odbyły się także na Ziemi Malborskiej. O 11:00 w Malborku został odsłonięty pomnik, do którego budowy wykorzystano cegły z nieistniejącego już Domu Polskiego – mówi burmistrz miasta, Marek Charzewski.
W niedzielę w Muzeum Miasta Malborka zostanie otwarta wystawa przybliżająca okoliczności przeprowadzenia plebiscytu, w którym większość opowiedziała się za pozostaniem w granicach Niemiec – mówi dyrektor muzeum Dorota Raczkowska.
Ostróda
Również Muzeum w Ostródzie zaprasza mieszkańców Ostródy, miłośników historii i regionu na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu siedziby Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego. Uroczystość odbędzie się w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii Mazurach i Powiślu. Początek o godz. 14.30 przy ul. 11 Listopada 5 (obok skrzyżowania z Przychodnią).
Plebiscyt przeprowadzony 11 lipca 1920 na Warmii, Mazurach i Powiślu, był jednym z dwóch plebiscytów dotyczących Polski, wyznaczonych w 1919 roku w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. Plebiscyt był dla Polski porażką, a większość terenów objętych głosowaniem pozostała w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.
Posłuchaj relacji Przemysława Lisa
Autor: D. Grzymska/IAR
Redakcja: A. Dybcio