Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O sytuacji dzieci uchodźców z Ukrainy w Porannych Pytaniach. Posłuchaj rozmowy

Małgorzata Kopiczko

Około 4 400 ukraińskich dzieci przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli na Warmii i Mazurach. Senator PiS Małgorzata Kopiczko w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn przekonywała, że na tle kraju nie jest to dużo. Parlamentarzystka podkreśliła, że jeśli chodzi o przyjmowaniu dzieci uchodźców z Ukrainy do polskich szkół, to „od początku przyjęliśmy rozwiązanie elastyczne”.

Biorąc pod uwagę, że w całym kraju jest obecnie ok. 185 tysięcy, z tego 35 tys. w przedszkolach, to liczba ukraińskich uczniów w regionie nie jest dużą liczbą. Z tego, co obserwuję od pierwszych dni, proces przyjęcia dzieci przebiega sprawnie. Jestem też członkiem zespołu powołanego przez ministra Czarna do spraw kształcenia uchodźców i śledzę ten proces w całym kraju.

– Od początku przyjęliśmy rozwiązanie elastyczne – mówiła o przyjmowaniu dzieci uchodźców z Ukrainy do polskich szkół w Porannych Pytaniach senator PiS Małgorzata Kopiczko. Rodzice mogą wybrać, czy chcą posłać dzieci do klasy przygotowawczej, czy klasy masowej – dodała senator.

Od początku mówiliśmy, że jest możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, międzyklasowych, międzyoddziałowych, możliwość tworzenia oddziałów w innych budynkach, gdzie np. są dzieci z całej gminy czy całego miasta.

W regionie utworzono 60 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających języka polskiego.

Do tej pory do szkół i przedszkoli na Warmii i Mazurach przyjęto około 4 400 ukraińskich dzieci. Do szkół podstawowych w województwie przyjęto blisko 3 300 uczniów. Do szkół ponadpodstawowych ponad 300, a do przedszkoli i punktów przedszkolnych zapisanych jest ponad 700 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Warmia Energa zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

Po dłuższej przerwie na parkiet wracają szczypiorniści Warmii Energa Olsztyn. Będą kontynuować walkę o utrzymanie na zapleczu Superligi. Zespół prowadzony przez Igora Stankiewicza, dzięki serii zwycięstw...

Zamknij
RadioOlsztynTV