Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O przekopie Mierzei Wiślanej podczas V Forum Wizja Rozwoju

Fot. W-MUW

„Przekop Mierzei Wiślanej – synergią portów” to jeden z tematów drugiego dnia V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce.

Podczas panelu o przekopie Mierzei Wiślanej kontradmirał profesor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Dariusz Bugajski zaznaczył, że niezależnie od tego, jak zakończy się wojna w Ukrainie, komunikacja jest tutaj kluczowa.

Widzimy blokadę portów ukraińskich i jakie to ma znaczenie dla tego państwa. Wiemy, że handel drogą morską to najważniejsza część handlu międzynarodowego – 90% towarów przechodzi drogą morską. Również my chcemy sprowadzać więcej tą drogą i to produktów kluczowych dla nas.

00:00 / 00:00

Prezes Spółki Ekoton Grzegorz Chocian mówił, że przekop Mierzei Wiślanej jest bez wątpienia szansą dla odrodzenia żeglugi śródlądowej w tej szerokości geograficznej pod pewnymi warunkami.

W przypadku Elbląga i Fromborka, Tolkmicka chodzi o to, żeby udrożnić żeglugę śródlądową. I o ile mamy wygraną bitwę w przypadku przekopu, to mamy przegrywaną wojnę, jeśli chodzi o żeglugę śródlądową, które też powinna zabezpieczać porty i ładunki. Skoro jest przekop, to zróbmy drogę wodną przez Szkarpawę i okazuje się, że to nie jest wcale takie proste.

00:00 / 00:00

Dwudniowe wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop mierzei wiślanej
Ponton roboczy pokonał kanał na Mierzei Wiślanej [VIDEO]

Przez kanał łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym przepłynęła pierwsza jednostka. Dzięki temu przetestowano cały proces śluzowania. Nie było to jeszcze oficjalne otwarcie, ale początek testowania...

Zamknij
RadioOlsztynTV