Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O Polskim Ładzie i zapowiedzianym wsparciu MOPR. Posłuchaj Porannych Pytań z wojewodą Arturem Chojeckim

Zmiany podatkowe, zapowiedziane w Polskim Ładzie i wsparcie finansowe Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego były tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gościem Marka Lewińskiego był wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Artur Chojecki był pytany o to, kiedy rządowe projekty ustaw związane z nowym programem PiS i Zjednoczonej Prawicy mogą trafić do Sejmu:

Plan rządowy jest taki, aby ustawy związane ze zwiększeniem docelowym nakładów na służbę zdrowia dostosować do 7 procent PKB. Kwoty wolne, zwiększenie drugiego progu podatkowego czy kwestie związane z mieszkaniami chcemy, żeby na poziomie ustawowym zostały przyjęte przez Radę Ministrów jesienią tego roku po to, żeby przejść tę ścieżkę w parlamencie

– mówił wojewoda.

00:00 / 00:00

Plan jest taki, by część ustaw – szczególnie tych dotyczących podatków – weszła w życie 1 stycznia 2022 roku.

Artur Chojecki zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 400 tys. złotych na konkurs dla podmiotów zajmujących się ratownictwem wodnym:

W tym roku pojawiła się możliwość dołożenia z rezerwy wojewody, bo co roku jest w budżecie pewna kwota rezerwy. Ona jest niewielka – ok. 1 mln złotych, ale na bardzo wiele działań. Zdecydowałem się na to także po apelach parlamentarzystów. Podjąłem taką decyzję, aby 400 tys. zł z tej rezerwy przeznaczyć na ratownictwo wodne

– mówił wojewoda Chojecki.

00:00 / 00:00

Nie oznacza to jednak, że cała kwota trafi bezpośrednio do MOPR. O te pieniądze mogą wnioskować też inne podmioty. Wiadomo jednak, że Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie się ubiegało o te pieniądze i właśnie to stowarzyszenie najpewniej pozyska większą część wspomnianej kwoty.

Oprócz tego MOPR przeprowadziło zbiórkę publiczną, wiadomo również, że ratowników wesprą sponsorzy prywatni oraz takie firmy, jak PZU i Orlen.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Artur Chojecki
Ostatni dzień zapisów na konsultacje dla młodych

Jeszcze tylko dziś trwają zapisy chętnych do udziału w konsultacjach przy tworzeniu strategicznego dokumentu rządowego skierowanego do młodych ludzi - Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia....

Zamknij
RadioOlsztynTV