Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O gospodarczym wychodzeniu z pandemii, bezrobociu, celach klimatycznych i handlu w niedzielę. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Fot. B.Świerkowska-Chromy

Jak w każdy ostatni podziałek miesiąca w studiu spotykają się przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  •  Irena Żychowicz z Rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego
  • Wojciech Kowalski z zarządu warmińsko-mazurskiej „Solidarności”
  • Rafał Laskowski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych
  • Wiesław Łubiński kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club

TEMAT 1

Sierpień jest pierwszym miesiącem, od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych. Osób bezrobotnych było wówczas o 1,5 tysiąca mniej niż w lipcu. Porównując oczywiście miesiąc do miesiąca.

W warunkach recesji gospodarczej stopa bezrobocia, utrzymująca się od czerwca na stabilnym poziomie „zaledwie” 6,1 proc., jest niewątpliwie bardzo dobrym wynikiem. Nie ma wątpliwości, że relatywnie niskie bezrobocie to zasługa tarcz antykryzysowych – tak najnowsze dane GUS obrazujące stan rynku pracy w końcówce sierpnia komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

TEMAT 2

W komunikacie prasowym NSZZ Solidarność wzywa do porzucenia celów klimatycznych Unii Europejskiej w imię „polskiej racji stanu”. OPZZ także wzywa do porzucenia celów klimatycznych, choć początkowo opowiadało się za ich przyjęciem.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podkreśla, że obecna polityka rządu w sektorze górniczym i energetycznym w Polsce jest nie do zaakceptowania. Przedstawiony dokument PEP2040 oznacza cichy wyrok śmierci dla górnictwa węgla kamiennego, brunatnego, paliw kopalnych, sektora energetycznego, przemysłu chemicznego, cementowego, hutniczego, stalowego i transportu. OPZZ zapowiada protest, bo jak twierdzi – porozumienie rządu z górnikami – ma tylko lokalny charakter.

Szefowa Komisji Europejskiej wskazała, że nie ma innego wyjścia, jak zwiększenie redukcji emisji CO2. Cel to 55 procent do 2030 roku i zupełna neutralność klimatyczna do 2050. Tak wyśrubowane normy to dla Polski wyzwanie w kontekście transformacji energetycznej.

Po 5 dniach protestów i długich negocjacjach udało się wypracować porozumienie – polskie kopalnie mają pracować do 2049 roku. Do tego czasu branża ma być subsydiowana. Ponadto, górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury. Porozumienie dotyczy tylko kopalń z Polskiej Grupy Górniczej i Węglokoksu. Jak podaje „Rzeczpospolita” utrzymanie kopalń będzie kosztować miliard złotych rocznie. Kwota będzie się zmniejszać wraz z zamykaniem kolejnych wyrobisk.

TEMAT 3

Zakaz handlu w niedziele zostanie utrzymany i rząd nie planuje zmian – przekazał Stanisław Szwed, wiceminister pracy w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zakaz ten obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ograniczenie otwarcia sklepów wprowadzano stopniowo, aż do początku 2020 roku. Od tego momentu handel w pełni dopuszczony jest tylko w 7 niedziel w ciągu roku.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że handlowcy mocno odczuli kryzys i rządowe obostrzenia np. dotyczące jednoczesnej liczby klientów podczas „zamrożenia” gospodarki. Niektórzy przedsiębiorcy domagali się od premiera zniesienia lub ograniczenia zakazu handlu.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Irena Żychowicz z Rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego

Wojciech Kowalski z zarządu warmińsko-mazurskiej „Solidarności”

Wiesław Łubiński, kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club

Rafał Laskowski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w związkowcy, WY, NSZZ Solidarność, OPZZ, my, oni, bcc, Wojciech Kowalski, Wiesław Łubiński, Irena Żychowicz, pracodawcy
Na jakich warunkach przystąpić do PPK? Eksperci przekonują: to korzysta forma odkładania pieniędzy na przyszłość

Przedsiębiorcy i pracownicy odpowiedzialni za kadry i księgowość mieli okazję w Olsztynie dowiedzieć się, jakie są warunki przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Regionalna konferencja zorganizowana została...

Zamknij
RadioOlsztynTV