Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
O bezpieczeństwie na drodze i zdrowiu w szpitalu dziecięcym. Mali pacjenci uczestniczą w lekcjach online
W szpitalu dziecięcym w Olsztynie rozpoczął się się cykl spotkań on-line z małymi pacjentami. Lekcje organizują wspólnie Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Ministerstwo Zdrowia.
Mali pacjenci uczestniczyli w lekcji podzielonej na dwa tematy: bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zdrowotne. Lekcja on-line była prowadzona z sali edukacyjnej w siedzibie Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W trakcie zajęć dzieci śledziły przygody bohaterów filmów animowanych, uczestniczyły w quizach i odpowiadały na pytania prowadzących lekcję.
Przede wszystkim jest to odskocznia od codziennego przebywania w szpitalu dla dzieci. Mogliśmy wyjść z oddziału, ubrać się inaczej i mieć namiastkę normalnego życia
– mówiła mama jednego z małych pacjentów.
Ze względu na pandemię żywe lekcje trzeba było zamienić na wirtualne. O ile w szkołach to się udawało od grudnia, o tyle w szpitalach projekt startuje od dzisiaj – mówi główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur:
Chcemy docierać do dzieci, które z różnych przyczyn, często zdrowotnych, nie mogą uczyć się normalnie. Lekcje bezpieczeństwa online to jest nauka przez zabawę – to bardzo luźna metoda, ale istotne jest to, aby dzieci od najmłodszych lat znały przepisy ruchu drogowego
– podkreślał Alvin Gajadhur.
Olsztyński szpital dziecięcy to pierwsza w kraju placówka, w której odbyła się taka lekcja. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala przyznaje, że im więcej dzieci będą wiedziały o bezpieczeństwie ruch drogowego, tym mniej będzie ich w szpitalach:
Wśród wszystkich hospitalizowanych pacjentów w każdym roku, to jest niezmienne, około jedna czwarta to są pacjenci, którzy ulegli wypadk0om i urazom. Biorąc pod uwagę roczną liczbę hospitalizacji – ok. 25-28 tysięcy – to ogromna skala pacjentów.
W spotkaniu wziął udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który poprowadził część poświęconą bezpieczeństwu zdrowotnemu:
Temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa pacjentów, bezpieczeństwa żywienia czy związanego z zakażeniami jest bardzo istotny. Podstawowe informacje, które chcemy przekazać, są niezbędne i koniecznie dla każdego obywatela począwszy od dziecka, ponieważ każdy powinien wiedzieć jak zachować się na drodze, w przypadku chorób zakaźnych czy jak dbać o własne żywienie.
Po zajęciach mali pacjenci otrzymali pamiątki, a lekcję poprowadzili główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur i wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Autor: D. Grzymska/K. Kantor/IAR
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Olsztyn wdraża nowatorski projekt wsparcia rodziców wcześniaków i noworodków
- Pluszaki pomagają zapomnieć o bólu. Dzień Pluszowego Misia w szpitalu dziecięcym
- Muzyka daje radość i leczy. Nowatorska terapia w szpitalu dziecięcym
- "Zdrowie najmłodszych jest priorytetem". Rusza nowy program do walki z nadwagą