Numer ratujący życie
Było dużo muzyki, zabawy, śmiechu, nagród, ale też i poważne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy skierowane do najmłodszych.
W Zespole Szkół w Jezioranach odbyły się uroczystości wojewódzkie Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Jeziorany wybrane zostały ze względu na to, że dwa tygodnie temu jedna z uczennic drugiej klasy szkoły podstawowe w tej miejscowości użyła numeru 112 aby ratować swoją mamę, przekonywał burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski. Tą uczennicą, która zadzwoniła pod numer 112 była Karolina Konopka, która za swój czyn odebrała przed cala szkołą wyróżnienie i nagrodą z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.
Wojewoda wyraził opinię, że numer 112 jest już znany mieszkańcom regionu, ale zaznaczył, że ciągle znaczna liczba połączeń na numer 112 nie dotyczy bezpośredniego zagrożenia życia lub mienia. Jacek Wasiek zastępca kierownika centrum powiadamiania ratunkowego w Olsztynie przekonywał, że numer 112 jest częściej wykorzystywany niż stare numery alarmowe gdyż suma połączeń na numer 112 jest wyższa niż wszystkie połączenia na numery 997, 998 i 997.
W całej Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego. Zatrudnionych w nich jest ponad 1000 operatorów numerów alarmowych. Na jednego operatora numerów alarmowych przypadało w ubiegłym roku średnio 1400 zgłoszeń miesięcznie. Centrum powiadamiania ratunkowego w Olsztynie w ubiegłym roku odebrało 800 tys. połączeń. Tylko co szóste zgłoszenie było uzasadnione.
Posłuchaj materiału przygotowanego przez Krzysztofa Kaszubskiego: