Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy rodzaj paliwa na stacjach. Czy każdy będzie mógł je zatankować?

Nowy rodzaj benzyny pojawi się w nowym roku na polskich stacjach. Popularna 95 będzie miała większą zawartość biokomponentów – do 10, a nie, jak dotychczas, do 5 procent.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą o tych zmianach. A część z tych, którzy wiedzą, ma pewne obawy. Z kierowcami rozmawiał reporter Radia Olsztyn.

– Na ten moment nie mam obaw, bo sprawdziłem auto w bazie i zgodnie z podanymi informacjami, mój samochód dalej będzie prawidłowo jeździł – wskazał jeden z mężczyzn. Padły także krytyczne słowa. – Słyszałem o tym, jestem lekko oburzony, bo mój tata ma starszy samochód i z tego, co słyszałem, może mieć to duży wpływ – podkreślił drugi z kierowców. – Podobno nowe auta nie ucierpią na tym. Mam nowszy samochód, ale i tak trochę się obawiam. Będę jeździła na 98. Wiąże się to z wyższymi kosztami, ale szkoda mi auta – mówiła właścicielka „benzyniaka”.

Kierowcy mają obawy, eksperci uspokajają. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Sławomir Wierzbicki, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych przekonuje, że 10-procentowa zawartość bioetanolu nie jest problemem.

Silniki benzynowe pracują także na czystym bio. Ale dodając alkohol, ten alkohol ma nieco inne właściwości smarne. To paliwo będzie trochę bardziej suche, mówiąc kolokwialnie. Brak smarowania zwiększa tarcie w silniku, powodując zwiększenie temperatury, dochodzi do zatarcia współpracujących elementów. Ale tu nie mówimy o tych paliwach, które są proponowane. Mówimy o takiej skrajności, gdzie silnik pracuje tylko na czystym bio

– wyjaśnił.

Ministerstwo klimatu uruchomiło specjalny serwis internetowy, w którym można sprawdzić, czy dany model auta może korzystać z 95 ze zwiększoną zawartością biokomponentów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w paliwo, benzyna
Prezes Orlenu: nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć

- Nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć w kolejnych tygodniach - ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak przekazał, polityka koncernu zakłada stabilizację...

Zamknij
RadioOlsztynTV