Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy projekt ma pomóc w odzyskaniu dzwonów zrabowanych przez hitlerowców

Otwarcie projektu „Dzwony Pokoju dla Europy”. Fot. diecezja.elblag.pl

Jest szansa, że do Polski, m.in. do kościołów diecezji elbląskiej i diecezji warmińskiej, wrócą dzwony zrabowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Niemiecka diecezja Rottenburg-Stuttgart zainicjowała projekt „Dzwony Pokoju dla Europy”, do którego zaprosiła biskupów z Polski i Czech.

W spotkaniu inicjującym projekt uczestniczył biskup elbląski Jacek Jezierski, który podkreśla, że pomysł zwrotu dzwonów to inicjatywa biskupa Gebharda Fürsta.

00:00 / 00:00

Według szacunków, zrabowanych zostało wtedy około 100 tysięcy dzwonów kościelnych – też ze Śląska, z Czech i Moraw oraz innych krajów w Europie. Część ocalała i trafiła do kościołów w Niemczech, inne są wciąż składowane na ‘’cmentarzysku dzwonów’’ w porcie w Hamburgu.

Kilka dzwonów może wrócić do elbląskiej i warmińskiej diecezji, ale decyzja jest po stronie państwa niemieckiego.

Diecezja Elbląska liczy m.in. na powrót 300-kilogramowego, XVIII-wiecznego dzwonu z Powiśla, z kościoła św. Katarzyny w Straszewie. Dodajmy, w pierwszym spotkaniu projektu „Dzwony Pokoju dla Europy” wziął też udział biskup Martin David z Czech, obecni byli również księża z Polski, głównie z archidiecezji warmińskiej, dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, dzwony
Pierwsza grupa biskupów zakończyła wizytę w Watykanie

Pierwsza grupa polskich biskupów kończy wizytę "ad limina Apostolorum" w Rzymie. Przez cały tydzień księża biskupi, także Archidiecezji Warmińskiej, uczestniczyli w synodzie, rozmawiali o roli świeckich...

Zamknij
RadioOlsztynTV