Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnych. Niektórzy z nich mają jednak wątpliwości

1 października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Nadaje ono lekarzom rodzinnym nowe uprawnienia. To tzw. opieka koordynowana, dzięki której mają się zmniejszyć kolejki do specjalistów.

Od teraz lekarze rodzinni mogą opiekować się pacjentami z cukrzycą, chorobami serca, tarczycy czy płuc, zlecając specjalistyczne badania.

Lekarze rodzinni uzyskują teraz możliwość znacznie bardziej samodzielnego leczenia pacjentów w kilku podstawowych chorobach (…)

– wyjaśnia Andrzej Zakrzewski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

00:00 / 00:00

Wprowadziła to nowelizacja ustawy, jednak lekarze pierwszego kontaktu przyznają, że przepisy wykonawcze są niejasne i na razie wielu z nich (m.in. z Porozumienia Zielonogórskiego) nie podejmuje żadnych kroków.

Choć opiekę koordynowaną można sprawować od początku października, to lekarze rodzinni nie spieszą się ze składaniem wniosków. Zdaniem Anny Osowskiej, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ, przepisy wykonawcze są niejasne.

Opieka koordynowana jest to, które jest fakultatywne, czyli przychodnia może wejść w to, ale nie musi. Przychodnie, które są zorganizowane w mojej organizacji (czyli Porozumieniu Zielonogórskim) zależy, aby takie były zapisy, żeby nasi pacjenci mieli równy dostęp, żeby nie było POZ-ów dwóch prędkości.

00:00 / 00:00

Ich zdaniem uderzy to w małe, gminne przychodnie, które nie mają takiego kontaktu ze specjalistami, jak te w dużych miastach. Z kolei NFZ przekonuje, że przystąpienie do opieki koordynowanej jest proste i nieobowiązkowe. Wystarczy złożyć wniosek. Obie strony mają spotkać się w najbliższą środę w celu wyjaśnienia spornych kwestii.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia pozwala lekarzom pierwszego kontaktu zlecać np. spirometrię, echo serca, holter czy nawet celowaną biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w rozporządzenie, lekarz rodzinny, nowelizacja, minister zdrowia
Parkowanie na chodniku. Co mówią nowe przepisy?

Zmienione przepisy dotyczące parkowania na chodniku zdezorientowały kierowców. Chodzi o znowelizowaną ustawę prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 21 września. Młodszy aspirant Tomasz Zieliński...

Zamknij
RadioOlsztynTV