Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parkowanie na chodniku. Co mówią nowe przepisy?

Fot. A. Piedziewicz

Zmienione przepisy dotyczące parkowania na chodniku zdezorientowały kierowców. Chodzi o znowelizowaną ustawę prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 21 września.

Młodszy aspirant Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wyjaśnia, że na razie wszystko zostaje po staremu.

00:00 / 00:00

Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy techniczno-budowlane, które stosuje się do budowy lub przebudowy dróg publicznych, porządkują definicje ujęte w przepisach i wprowadzają podział drogi dla pieszych na trzy części:

  • chodnik – przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
  • pas buforowy, który przylega do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów, może być przeznaczony np. do postoju lub zatrzymania pojazdów;
  • pas obsługujący, przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku), przeznaczony do pełnienia innych funkcji niż te dopuszczone na chodniku (np. prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, schody do budynku).

Zgodnie z nowymi przepisami droga dla pieszych musi składać się co najmniej z chodnika, który zapewnia bezpieczne poruszanie się pieszych po przeznaczonej dla nich części.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w parkowanie, chodnik, nowelizacja
Kolejne ułatwienie dla pieszych. Powstaną sugerowane przejścia przez jezdnię

Oprócz tradycyjnych zebr, pieszy będzie mógł przejść sugerowanym przejściem przez jezdnię. Taki termin pojawił się w znowelizowanej ustawie prawo o ruchu drogowym. Chodzi o nieoznakowane przejście...

Zamknij
RadioOlsztynTV