Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Radio Elbląg, Region
Nowa forma wsparcia osób z niepełnosprawnością. Mówiła o nim minister rodziny i polityki społecznej
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych było tematem spotkania minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w Biskupcu. We wtorek rząd przyjął ustawę o tzw. świadczeniu wspierającym. Ma ono wynieść niespełna 3200 złotych. Pojawi się też możliwość dorabiania przez opiekunów osób niepełnosprawnych.
Minister Marlena Maląg na spotkaniu w Biskupcu podkreślała, że świadczenie co roku będzie rosło.
Wysokość, przy tej największej potrzebie wsparcia, będzie wynosiła dwukrotność renty socjalnej, a to już gwarantuje, że świadczenie rokrocznie będzie waloryzowane – bo rentę socjalną waloryzujemy rokrocznie.
Minister Maląg odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy. Prowadzi go koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Prezes koła Jadwiga Marzjan podkreśliła, że to placówka dla niepełnosprawnych w każdym wieku.
Budujemy taki system kompleksowego wsparcia – od wczesnego dzieciństwa do końca życia. Jesteśmy organizacją rodziców, więc wiemy, czego potrzebują nasze dzieci, wiemy też, jak wspierać nasze rodziny.
Ministerstwo rodziny uruchomiło specjalną infolinię, dzięki której można poznać szczegóły nowego tzw. świadczenia wspierającego. – Tego typu rozwiązania to jeden z wyznaczników silnego państwa – podkreślał na spotkaniu w Biskupcu profesor Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.
Państwo, które jest silne, to jest takie państwo, które potrafi pomagać słabszym. Państwo silne, to jest silna gospodarka, to są silne finanse publiczne, silne państwo stać na programy społeczne.
– Rząd stara się odciążać opiekunów osób z niepełnosprawnościami – dodała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.
Patrzy na problemy określonych grup społecznych – w tym przypadku osób najsłabszych, czyli tych, które potrzebują tej formy wsparcia, interwencjonizmu ze strony państwa. I to są właśnie osoby niepełnosprawne.
– To istotna zmiana, zwłaszcza na terenach takich, jak województwo warmińsko-mazurskie – przekonuje poseł PiS Iwona Arent.
U nas, na Warmii i Mazurach, widzimy to szczególnie – dlatego że zawsze byliśmy województwem, które było poszkodowane jeśli chodzi o inwestycje, dofinansowanie.
Mateusz Szkaradziński, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON dodał, że realizowane są też inne programy – m.in. zwiększające dostępność.
Żeby osoby z niepełnosprawnością miały swobodny dostęp do urzędów. W tym roku wpłynęły wnioski na kwotę około 7 milionów złotych – po to, żeby niwelować te różnice – czy to różnego typu informacje dla osób niewidzących, niesłyszących.
Projekt odpowiedniej ustawy został przyjęty przez rząd. Teraz czas na prace w parlamencie. Poseł PiS Wojciech Kossakowski liczy na ponadpartyjną zgodę w tej sprawie.
Osoby niepełnosprawne potrzebują naszego wsparcia, potrzebują naszej pomocy. Ja mam nadzieję, że wszyscy jednomyślnie za tym zagłosują.
Poseł PiS Jerzy Małecki, członek sejmowej komisji finansów, zapewnia, że budżet państwa stać na nowe świadczenie.
Mówiliśmy o tym, że nie będziemy oszczędzali na osobach niepełnosprawnych, osobach biednych, wykluczonych. Dotychczasowe działania świadczą o tym, że dotrzymujemy słowa.
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych ma być wypłacane od początku przyszłego roku.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była także gościem w studiu Radia Olsztyn. Mówiła o świadczeniu wspierającym, ale także m.in. o programie Rodzina 500+
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
🎙️ Minister @MarlenaMalag w @RadioOlsztyn: Jeśli chodzi o #ŚwiadczenieWspierające to osoba z niepełnosprawnością będzie miała ustalony poziom potrzeby wsparcia. Osoby z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia otrzymają świadczenie w wysokości dwukrotności renty socjalnej. pic.twitter.com/sMvV7wiZ1Y
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) April 5, 2023
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko