Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa eparchia olsztyńsko-gdańska. Mianowano biskupa greckokatolickiego

Papież Franciszek. Fot. M. Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce. To odpowiednik diecezji w Kościele katolickim.

Jej biskupem został dotychczasowy proboszcz w Wałczu i protoprezbiter koszaliński, 47-letni ksiądz Arkadiusz Trochanowski. Do czasu objęcia przez niego obowiązków, funkcję administratora apostolskiego nowej eparchii olsztyńsko-gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

Nowa eparchia zostaje włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Jej terytorium pokrywa się z granicami metropolii rzymskokatolickich: warmińskiej, gdańskiej, białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej.

Jej siedzibą będzie Olsztyn, a kościołem katedralnym cerkiew pod wezwaniem Pokrowa (Opieki) Matki Bożej. Cerkiew greckokatolicka jest częścią Kościoła powszechnego, ale zachowuje pewne odrębności. Na Warmii i Mazurach skupia przede wszystkim mniejszość ukraińską.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Kościół Greckokatolicki, Arkadiusz Trochanowski
Pożegnano biskupa Jana Szarka. Związany z Giżyckiem zwierzchnik kościoła ewangelicko-augsburskiego był zakażony koronawirusem

W Bielsku-Białej odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa Jana Szarka. Emerytowany biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego zmarł w wieku 84 lat. Był zakażony koronawirusem. Podczas nabożeństwa żałobnego biskupa żegnał...

Zamknij
RadioOlsztynTV