Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieskończone uczucie niedosytu – jak objawia się polifagia, czyli niezaspokojone uczucie głodu

Każdy z nas czasem odczuwa głód, gdy zapomni o śniadaniu lub za długo zostanie w pracy. Wtedy wystarczy zjeść, a nieprzyjemne uczucie zniknie. Jednak nie u wszystkich osób ten proces przebiega tak prosto. Czasem niezależnie od tego, ile ktoś spożyje, wciąż może pozostawać bardzo głodny. Zjawisko to w medycynie nazywa się polifagią. Jakie ma przyczyny i jak się go pozbyć? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Polifagia – czym jest?

Choć jest to zawsze to samo ssące, ostre uczucie głodu, zdarza się, że ma różne przyczyny. Jednak najczęściej jest to początkowy, charakterystyczny objaw cukrzycy. Dlaczego tak się dzieje? To dość proste. Cukrzyca dzieli się zwykle na dwa typy, które różnią się zasadniczo tym, że w typie 1 insuliny nie ma, a w typie 2 ona po prostu nie działa tak, jak powinna. Co ma insulina do uczucia głodu? Jej zadaniem jest swoiste wpuszczanie glukozy, czyli podstawowego cukru dającego energię, do komórek. Jeśli proces ten nie przebiega poprawnie, komórka pozostaje bez energii. Jednocześnie redukuje to możliwość powstawania hormonu zwanego leptyną, który odpowiada za uczucie sytości. Kończy się to uczuciem bardzo silnego głodu, który nie może zostać zaspokojony.

Jakie objawy przedstawia polifagia?

Warto wiedzieć, że głód nie jest jedynym objawem, który może się pojawić, choć jest on zdecydowanie warunkiem koniecznym do stwierdzenia polifagii. Co jeszcze łączy się z tym zaburzeniem? Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie, jak i zapobieganie polifagii zaczynają się od sprecyzowania dolegliwości. Zaliczają się do nich też nudności, jak i zawroty głowy. Czasem zdarza się, że chory może utracić pełnię koncentracji i odczuwać drżenie mięśni, co często sugeruje niedocukrzenie. Niestety, jeśli cukrzyca jest przyczyną, bardzo często to uczucie może doprowadzić do przejadania się, co w przełożeniu zwiększy początkowo wagę chorego, jednak tylko w przypadku cukrzycy typu 2 i jej pierwszych okresów. Później brak insuliny sprawia, że chory będzie szybko, niezdrowo chudnąć.

Jeśli nie cukrzyca, to co?

Trzeba zrozumieć, że nie tylko cukrzyca może spowodować to nieprzyjemne uczucie. Co jeszcze może sprawiać, że głód nie jest zaspokajany? Objaw ten spotykany jest w różnych przypadłościach, a do najczęściej pojawiających się należą ostre zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia. Również stres psychiczny, jak i ciężka depresja, mogą być przyczynami poczucia nieustającego głodu. Jeśli chodzi o czynniki czysto biologiczne, warto wymienić również nadczynność tarczycy, jak i przypadki używania niektórych leków, a w szczególności sterydów. Rzadszym, ale jednak możliwym przypadkiem jest posiadanie pasożyta – tasiemca bądź glisty ludzkiej.

Jak leczyć polifagię cukrzycową?

Podczas nieleczonej cukrzycy, niezależnie od zjadanych posiłków, chory nie będzie odczuwał zmniejszenia poczucia głodu. Może przyjmować bardzo obfite posiłki, które są pełne wartościowych składników odżywczych, a wciąż będzie piekielnie spragniony jedzenia. Jak więc poradzić sobie z tym dokuczliwym problemem?

Trzeba sobie zdać sprawę, że intensywność tych doznań jest związana ze stopniem zaawansowania choroby, jak i prowadzonego leczenia. Każdy przypadek jest też indywidualny, więc nie wszyscy będą reagować identycznie na te same leki. Niezależnie jednak od indywidualności danej osoby, cukrzyk nie pozbędzie się polifagii, jeśli nie rozpocznie odpowiedniego leczenia. Odpowiednia kontrola poziomu cukru to podstawa, a z dzisiejszymi rozwiązaniami podawania małych dawek insuliny przez całą dobę, osoby chore mogą prowadzić normalne życie, które nie będzie skupione wokół cukrzycy. Wraz z leczeniem choroby, zminimalizuje się też objaw polifagii. Zawsze należy zaczynać od leczenia przyczyny, gdyż objawy często są nie do zmienienia, tak jak właśnie w tym przypadku.

Dieta w leczeniu cukrzycy

Jakkolwiek sama dieta nie wystarczy, jest ona niezbędnym uzupełnieniem całościowego leczenia cukrzycy. Co jest ważne, aby zredukować objawy polifagii? Wszystko zaczyna się od przemyślanych, racjonalnych posiłków. Głód może być męczący, ale wraz z leczeniem cukrzycy spadnie jego intensywność, co sprawia, że warto przestrzegać zrównoważonej diety, która będzie dostarczała wszystkich odpowiednich składników odżywczych. Nie warto się przejadać, co może skutkować skokami glukozy we krwi. Trzeba pamiętać o optymalnej ilości dostarczanych białek i tłuszczy, szczególnie omega-3, których w zachodniej diecie jest zdecydowanie za mało.

Warto zaopatrzyć się w suplementację witaminową, szczególnie w okresach, w których nie możemy dostarczyć sobie odpowiedniej ich ilości – mowa tutaj na przykład o witaminie D, której mniej dostarczamy sobie w zimowych okresach. W każdej w aptece internetowej można znaleźć odpowiednie specyfiki, które pomogą uzupełnieniu diety.

 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
To było logistyczne wyzwanie. Kolejna turecka Panorama dotarła do Olsztyna

Do Olsztyna dotarł dziewiąty z dwunastu tureckich tramwajów. Pojazdy zostały zakupione do obsługi już istniejących linii tramwajowych oraz tych, które są dopiero budowane. Transport tramwaju z...

Zamknij
RadioOlsztynTV